Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Mozart: koncerty wszystkie

◊ ◊ ◊ ◊

Od paru lat obecny był na nich cykl koncertów fortepianowych na instrumentach z czasów Mozarta; na instrumencie, który na wzór autentycznego z roku 1795, wykonał Paul McNulty, ceniony budowniczy amerykański zamieszkały w Czechach, grała z orkiestrą Musicae Antiquae Collegium Varsoviense młoda rosyjska pianistka Viviana Sofronitzki.

Córka legendarnego pianisty Vladimira poświęciła się muzyce dawnej; od 1989 r. mieszka na Zachodzie, po kilku latach w USA i Kanadzie osiedliła się w Holandii. W tym roku w Warszawie zagrała wszystkie 30 koncertów (w tym siedem młodzieńczych klawesynowych); jednocześnie ukazały się ich nagrania. Ta muzyka grana tak, jak prawdopodobnie słyszał ją kompozytor, ma inne brzmienie i proporcje niż to, do jakiego przywykliśmy. Fortepiano ma dźwięk słabszy niż współczesny instrument, nie dominuje więc nad orkiestrą i solista nie musi nadmiernie wydelikacać swoich interpretacji, co nader często się zdarza.

Wolfgang Amadeus Mozart, Koncerty fortepianowe, vol. 1–11, Viviana Sofronitzki, fortepiano i klawesyn, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, dyr. Tadeusz Karolak, Pro Musica Camerata 2006

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną