Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Atomowy Penderecki

Recenzja płyty: Atom String Quartet, „Penderecki”

materiały prasowe
Ciekawa propozycja, może trudniejsza niż inne płyty tych artystów, ale będąca w stanie odrobinę przybliżyć twórczość Pendereckiego osobom, które raczej jej nie znają.

Trudno właściwie określić, jaka jest stylistyka tej płyty. Atom String Quartet to zespół o klasycznym składzie i klasycznej częściowo formacji, który gra jazz – w swoistym, pełnym temperamentu stylu. Tym razem jednak, składając hołd naszemu czołowemu kompozytorowi, który w zeszłym roku ukończył 85 lat, potraktował jego kompozycje nie całkiem jazzowo – choć kilka takich momentów również się na tej płycie znajdzie. Co więcej, niektóre utwory – wplecione między inne „Trzy utwory w dawnym stylu”, które Penderecki stworzył z fragmentów swojej muzyki filmowej do „Rękopisu znalezionego w Saragossie” – są wykonane właściwie bez ingerencji. Inne są jakby rozwinięciem, poszerzeniem idei Pendereckiego, z zachowanymi zwrotami z autentycznej muzyki – dotyczy to opracowań utworów z późniejszego, romantyzującego okresu jego twórczości, od Capriccia na tubę solo i Preludium na klarnet solo po fragmenty powstałej kilka lat temu Suity na wiolonczelę solo. Ciekawa propozycja, może trudniejsza niż inne płyty tych artystów, ale będąca w stanie odrobinę przybliżyć twórczość Pendereckiego osobom, które raczej jej nie znają.

Atom String Quartet, Penderecki, Filharmonia Szczecińska

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Atomowy Penderecki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

AIDS: czy to nadal wstydliwa choroba i wyrok? „Wciąż się boimy, że ktoś krzywo spojrzy”

Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.

Mateusz Witczak
01.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną