Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Dźwięki miłości i walki

Recenzja płyty: O. Pasiecznik, K. Kenner, M. Godlewski, R. Kurek, „Chopin. Pieśni”

materiały prasowe
Album z pieśniami Chopina, dedykowany pamięci znakomitego teoretyka muzyki Mieczysława Tomaszewskiego, to interesująca propozycja nie tylko dla fanów polskiej liryki wokalnej.

Ta część twórczości wokalna kompozytora mieni się emocjonalnymi odcieniami rozpiętymi między miłosnym uniesieniem a zaangażowaniem w walkę o ocalenie „narodu bez państwa”. Zgrane tandemy – Olga Pasiecznik i Kevin Kenner oraz Mariusz Godlewski i Radosław Kurek – wydobywają ów osobisty ton z niemalże każdej pieśni (w czym bez wątpienia pomaga podział na role, zgodny z głosową dyspozycją). Czy to z sielankowej, opartej na ludowym wzorcu („Śliczny chłopiec”, „Gdzie lubi”), czy to naznaczonej powagą o wyraźnie egzystencjalnym zabarwieniu („Dwojaki koniec”, „Z gór, gdzie dźwigali”). Pewne opory może budzić realizacja utworów utrzymanych w nastroju bohaterskim, które Godlewski wykonuje z nadmierną emfazą, raczej obcą nieufnemu wobec wszelkich przejawów przesady w muzyce autorowi „Sonaty b-moll”. Śpiewak świetnie radzi sobie natomiast w pieśniach o charakterze lirycznym, operując głosem o szlachetnym brzmieniu. Pasiecznik ujmuje szczególnie w utworach niefrasobliwych, przesyconych duchem prostoty, znajdującym ujście w zwiewnych arabeskach i artykulacji staccato.

Olga Pasiecznik, Kevin Kenner, Mariusz Godlewski, Radosław Kurek, Chopin. Pieśni, NIFC

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Dźwięki miłości i walki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Jak pokroić morze? Przybywa chętnych na kawałek Bałtyku. A rybakom wiatr w oczy

To tylko złudzenie, że na Bałtyku jest bezmiar przestrzeni. Jest coraz ciaśniej i coraz więcej chętnych, którzy chcą wyrwać kawałek morza dla siebie.

Ryszarda Socha
24.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną