Muzyka

Antony we Wrocławiu

Antony and The Johnsons wystąpią 17 marca we wrocławskim Teatrze Capitolw ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Kiedy Antony Hegarty 7 lat temu wydał swoją pierwszą płytę, recenzenci nie bardzo wiedzieli, jak ją opisywać. Zdumiewał śmiały eklektyzm, w którym soul łączył się ze starym kabaretem, a przede wszystkim niezwykły, wielooktawowy głos mieszkającego w Nowym Jorku Anglika. Zaskakiwała łatwość przechodzenia od falsetu po głęboki tenor, co nasuwało skojarzenia z jakąś trudną do ogarnięcia androginicznością. Nie przypadkiem – zanim jeszcze powstała grupa Antony and The Johnsons – Hegarty występował w konkursach drag queens i przedstawiał się jako transwestyta. Potem często określano go mianem „transwestyty o głosie anioła”. Na początku jego muzycznej kariery Antonym zachwycili się jednak przede wszystkim inni muzycy, m.in.: Lou Reed, Brian Ferry, Philip Glass, Björk.

Doceniła go również Yoko Ono, zapraszając do udziału w nagraniu jej ostatniego albumu. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że ten pieśniarz i kompozytor to nie żadna osobliwość ani sceniczne dziwactwo ostentacyjnie przekraczające zarówno granice muzycznych stylów, jak i płci, ale artysta prawdziwie wysokiego lotu, doceniany notabene nie tylko przez wąski krąg twórców i fanów muzycznej awangardy. Na koncertach porywa publikę już od pierwszych taktów, co mieliśmy okazję zauważyć w zeszłym roku na poznańskim festiwalu Malta. Teraz nadarza się kolejna okazja: Antony and The Johnsons 17 marca wystąpią we wrocławskim Teatrze Capitol w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Obok koncertu legendarnej brytyjskiej kapeli The Stranglers będzie to najważniejsze wydarzenie wrocławskiego festiwalu.

Antony and The Johnsons, 17 marca, wrocławski Teatr Capitol

 

Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną