Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Śmierć Króla Rogera

Zginął Wojciech Drabowicz, jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków średniego pokolenia.
We wtorek 27 marca, niemal w przeddzień 70 rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego, zginął w wypadku samochodowym wspaniały wykonawca roli tytułowej jego opery.

Wojciech Drabowicz, jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków średniego pokolenia, odszedł w wieku 41 lat, w pełni rozwijającej się dynamicznie światowej kariery. Wychowanek Poznańskiego Chóru Chłopięcego prof. Jerzego Kurczewskiego (śpiewak i solista), przez kilka lat był członkiem sekstetu wokalnego Affabre Concinui. Po studiach w poznańskiej Akademii Muzycznej, kilku latach pracy na deskach tamtejszego Teatru Wielkiego oraz wygranych konkursach wokalnych, zwłaszcza po triumfie w wiedeńskim Konkursie Belvedere (1990), światowe sceny stanęły przed nim otworem. Śpiewał w brukselskiej La Monnaie, paryskim Théâtre des Champs-Elyssées, amsterdamskiej De Nederlandse Opera, nowojorskiej Carnegie Hall i wielu innych słynnych teatrach i salach koncertowych. Występował na ważnych festiwalach, m.in. w Glyndebourne, na londyńskich Promsach czy na Wratislavia Cantans. Współpracował z czołowymi dyrygentami, m.in. Claudiem Abbado, Charlesem Dutoit, Kentem Nagano; brał udział w produkcjach reżyserowanych przez Petera Brooka, Petera Musbacha, Luca Bondy czy Mariusza Trelińskiego.

Jego najbardziej znaczące role to – oprócz Króla Rogera – Don Giovanni, Oniegin, Escamillo z „Carmen”, Simone Boccanegra z opery Verdiego. Drabowicz nie stronił też od muzyki współczesnej i oratoryjnej. Jeszcze niecałe trzy tygodnie temu wziął udział w wykonaniu „Stabat Mater” Szymanowskiego w Filharmonii Narodowej. W Wielki Piątek miał uczestniczyć w zakończeniu Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie.

Pozostały płyty – CD i DVD. Dyskografię (niepełną – brakuje zeszłorocznej płyty z ariami operowymi wydanej przez DUX), próbki mp3 i więcej informacji o artyście można znaleźć na stronie www.wojtekdrabowicz.com.pl.


Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną