Muzyka

Lato w rytmie salsy i nie tylko

30.06-1.07, Ząbkowice Śl. Muzyka świata.

W ostatni weekend czerwca odbędzie się ogólnopolski festiwal FolkovaFiesta w Ząbkowicach Śląskich. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie legendarne kubańskie Septeto Nacional, założone przez Ignacio Pineiro.

Muzyka septetu - tradycyjne kubańskie son, z wpływami afrykańskimi i hiszpańskimi - od samego początku określana była jako nieprzyzwoita i frywolna, z tego też chyba powodu zdobyła tak ogromną popularność, zachwycał się nimi nawet George Gershwin. Przez zespół przewinęły się już trzy pokolenia kubańskich artystów, ale dawne kompozycje grane są z taką samą werwą jak 75 lat temu.

Rytmom z Kuby na ząbkowickiej imprezie towarzyszyć będzie reggae, muzyka południowoamerykańska, a także góralska. Ta ostatnia dzięki zespołowi Turnioki, który góralszczyznę miksuje z rockiem, ale przydarzył im się również romans z muzyką klasyczną - współpracowali z orkiestrą symfoniczną Krzesimira Dębskiego. Będą także górale z peruwiańskich Andów - zespół Keros, grający na instrumentach o egzotycznych nazwach: charango i zampon'a. Fiestową widownię rozkołysze polska Folkoperacja, wzbogacająca tradycyjne melodie o nowe funkowo-rockowe brzmienia, a założony przez Mbaye Ndiay'a, senegalskiego mistrza gry na bębnie afrykańskim d'jembe Afro Magic Band uwiedzie wplatanymi w utwory dźwiękami natury.

Organizatorzy zadbali też o dodatkowe atrakcje: dla początkujących folkowców zorganizowane są warsztaty bębniarskie prowadzone przez lidera Afro Magic Band, poza tym kiermasze, wesołe miasteczko, a dla zapalonych turystów zwiedzanie malowniczych zakątków ziemi kłodzkiej. Koncerty odbywać się będą na rynku oraz w ruinach ząbkowickiego zamku. Imprezę tradycyjnie poprowadzi Ricky Lion z Konga, lider zespołu Bongo Bongo.

Muzyka świata cieszy się wielką popularnością, ząbkowicka Fiesta jest dobrą okazją, żeby przekonać się, dlaczego...
 

FolkovaFiesta, 30 czerwca - 1 lipca, Ząbkowice Śląskie 

  
 

Reklama

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną