Muzyka

Lato w rytmie salsy i nie tylko

30.06-1.07, Ząbkowice Śl. Muzyka świata.

W ostatni weekend czerwca odbędzie się ogólnopolski festiwal FolkovaFiesta w Ząbkowicach Śląskich. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie legendarne kubańskie Septeto Nacional, założone przez Ignacio Pineiro.

Muzyka septetu - tradycyjne kubańskie son, z wpływami afrykańskimi i hiszpańskimi - od samego początku określana była jako nieprzyzwoita i frywolna, z tego też chyba powodu zdobyła tak ogromną popularność, zachwycał się nimi nawet George Gershwin. Przez zespół przewinęły się już trzy pokolenia kubańskich artystów, ale dawne kompozycje grane są z taką samą werwą jak 75 lat temu.

Rytmom z Kuby na ząbkowickiej imprezie towarzyszyć będzie reggae, muzyka południowoamerykańska, a także góralska. Ta ostatnia dzięki zespołowi Turnioki, który góralszczyznę miksuje z rockiem, ale przydarzył im się również romans z muzyką klasyczną - współpracowali z orkiestrą symfoniczną Krzesimira Dębskiego. Będą także górale z peruwiańskich Andów - zespół Keros, grający na instrumentach o egzotycznych nazwach: charango i zampon'a. Fiestową widownię rozkołysze polska Folkoperacja, wzbogacająca tradycyjne melodie o nowe funkowo-rockowe brzmienia, a założony przez Mbaye Ndiay'a, senegalskiego mistrza gry na bębnie afrykańskim d'jembe Afro Magic Band uwiedzie wplatanymi w utwory dźwiękami natury.

Organizatorzy zadbali też o dodatkowe atrakcje: dla początkujących folkowców zorganizowane są warsztaty bębniarskie prowadzone przez lidera Afro Magic Band, poza tym kiermasze, wesołe miasteczko, a dla zapalonych turystów zwiedzanie malowniczych zakątków ziemi kłodzkiej. Koncerty odbywać się będą na rynku oraz w ruinach ząbkowickiego zamku. Imprezę tradycyjnie poprowadzi Ricky Lion z Konga, lider zespołu Bongo Bongo.

Muzyka świata cieszy się wielką popularnością, ząbkowicka Fiesta jest dobrą okazją, żeby przekonać się, dlaczego...
 

FolkovaFiesta, 30 czerwca - 1 lipca, Ząbkowice Śląskie 

  
 

Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną