PASZPORTY 2009: Nominacje w kategorii sztuki wizualne

Bez sensacji
Nie był to rok wielkich odkryć i nieoczekiwanego wybuchu talentów. Sukcesy odnosili głównie ci, którzy już wcześniej dobrze radzili sobie w sztukach wizualnych.
Karol Radziszewski
Tadeusz Późniak/Polityka

Karol Radziszewski

Anna Konik
Tadeusz Późniak/Polityka

Anna Konik

The Krasnals
Karol Woźniak/Polityka

The Krasnals

Zabrakło też spektakularnych wystaw, zaskakujących propozycji artystycznych, szeroko komentowanych skandali czy choćby małych skandalików. Najważniejszym wydarzeniem mijających 12 miesięcy była niewątpliwie prezentacja wyśmienitej pracy Mirosława Bałki (nasz laureat z 1995 r.) w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern. Najgłośniejszym zaś, przynajmniej w kraju – inwazja polskich kosmitów na Brukselę zorganizowana przez Pawła Althamera oraz otwarcie – także z jego inicjatywy – Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie.

Kolejny rok z rzędu w sztukach wizualnych trudno dopatrzeć się zgodności w ocenie talentów i wartości. Wielka mnogość galerii, blogów o sztuce, wystaw i pomysłów spowodowała także wiele rozbieżności w ocenie tego, kto na Paszport „Polityki” zasługuje. Krytycy sztuki ponownie byli w swych wyborach wyjątkowo niezgodni. Zgłoszono bowiem nazwiska aż 21 twórców, ale tylko sześciu spośród proponowanych przed rokiem. W peletonie gnającym do sukcesu czołówka zmienia się więc dość często.

Oto nominowani:

 

Poza oficjalnie nominowaną trójką twórców, bardzo blisko pierwszych trzech miejsc znaleźli się także Tomasz Rygalik i Maciej Sieńczyk, a o ostatecznej kolejności decydowały pojedyncze głosy. Zasługującą na uwagę ciekawostką jest fakt zgłoszenia do nagrody Zbigniewa Libery i Pawła Althamera. Ten pierwszy typowany jest – niemal nieprzerwanie – od 1995 r. (!), ten drugi – od 1999r.  I choć osobiście ubolewam, że dotychczas żaden z nich Paszportu „Polityki” nie otrzymał, to jestem też przekonany, że dziś nasze nagrody nie są już tym twórcom do niczego potrzebne, albowiem i bez nich ich kariery świetnie się rozwinęły.

Ponadto zgłoszeni zostali: Paweł Althamer, Wojciech Bąkowski, Olaf Brzeski, Michał Budny, Wojciech Doroszuk, Roman Dziadkiewicz, Maurycy Gomulicki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Zbigniew Libera, Kamil Kuskowski, Anna Molska, Anna Orlikowska, Agnieszka Polska, Tomasz Rygalik, Maciej Sieńczyk, Zorka Wollny, Paweł Żak.

***

Oni nominowali:

  • Piotr Bernatowicz, „Arteon”
  • Grzegorz Borowski, „Obieg”
  • Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”
  • Rafał Kamecki, portal www.artinfo.pl
  • Paweł Łubowski, „Artluk”
  • Monika Małkowska, „Rzeczpospolita”
  • Marek Nowicki, „Sztula.pl Gazeta Antykwaryczna”
  • Anna Theiss, „Dziennik. Gazeta Prawna”
  • Jacek Werbanowski, „Exit”
  • Katarzyna Włodarska, „Art & Business”

 

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną