Anna Konik
Za umiejętność wnikliwego zarejestrowania tego, co trudne w ludzkim doświadczeniu
Anna Konik
Tadeusz Późniak/Polityka

Anna Konik

Ur. w 1974 r. w Dobrodzieniu. W 2000 r. ukończyła studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego i Krzysztofa M. Bednarskiego. W latach 1997-2001 była aktorką Teatru Academia, reżyserowała, tworzyła scenografie. Mieszka i pracuje na zmianę w Berlinie, Warszawie i Dobrodzieniu.

W 2009 zaproszona jako Rudolf Arnheim Associate Professor na  Humboldt University, Berlin oraz w 2008/2009 na International Summer Academy of Fine Arts, Salzburg, Austria. Laureatka licznych stypendiow zagranicznych, w tym prestizowych: Akademie Schloss Solitude oraz w Wissenschaftskolleg zu Berlin. Tworzy instalacje, rzeźby, jest autorką performance’ów, fotografii, ale przede wszystkim – wideo-instalacji.

Bohaterami jej prac są przede wszystkim ludzie wykluczeni ze społeczeństwa lub egzystujący na jego obrzeżach. Bezdomnym z Warszawy, Moskwy, Berlina, Wiednia i kilku innych miast poświęcony był cykl filmów „In the Middle of the Way” (2001-2007). Ludziom cierpiącym na schizofrenię – projekt „Toys”, a starszym i samotnym – „Przezroczystość”. 

Jej prace są pełne empatii, nie komentują rzeczywistości, ale pokazują ją przejmująco i w całej złożoności.

***

Nominujący o nominowanej:

Jej prace wyróżniają się dojrzałością i odwagą poruszania niepopularnych tematów – ludzi wykluczonych, starych, samotnych, zdziwaczałych.

Monika Małkowska

Za uczynienie z medium filmowego narzędzia wrażliwego na psychikę człowieka. Za umiejętność wnikliwego zarejestrowania tego, co trudne w ludzkim doświadczeniu – choroby, samotności, wykorzenienia. Oraz za precyzję w konstruowaniu  z obrazów  naznaczonych emocjonalnie i poetycko, instalacji o przestrzennym, zwartym, architektonicznym porządku.

Katarzyna Włodarska

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną