Paszporty POLITYKI

The Krasnals

The Krasnals The Krasnals Karol Woźniak / Polityka
Z nadzieją, iż okoliczności związane z ewentualnym odbiorem Paszportów, skłonią grupę do dekonspiracji.

Grupa artystyczna założona w 2008 r. Nie jest znana tożsamość jej członków, ich wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, uprawiane zawody. Niejasna jest nawet liczebność grupy. Wiadomo, że co najmniej dwie osoby (ps. Whielki Krasnal i Krasnal Hałabała) malują, ktoś inny jest odpowiedzialny za teksty, ktoś za strony internetowe itd. Zaczynali od krytyki fenomenu artystycznej popularności Wilhelma Sasnala, a z czasem rozszerzyli swą krytykę o praktycznie wszystkie obszary art-worldu: szkolnictwo artystyczne, kuratorów i galerie, krytyków, kolekcjonerów, mechanizmy promocji, wszelkie branżowe autorytety. Posługują się chętnie mistyfikacją i prowokacją (słynne ośmieszenie domu aukcyjnego Christie’s oraz szefa berlińskiego biennale Adama Szymczyka). Budzą skrajne emocje. Fani cenią ich za humor, odwagę, bezkompromisowość, przenikliwość ocen. Przeciwnicy krytykują za wulgaryzację języka, agresję, naśladownictwo, atakowanie bez otwartej przyłbicy.

*** 

Nominujący o nominowanych:

Nominacja za dość udaną próbę przekłucia wszechobecnego balona,  pełnego pseudokrytycznego bełkotu. Z nadzieją, iż okoliczności  związane z ewentualnym odbiorem Paszportów, skłonią grupę do dekonspiracji.

Jacek Werbanowski

Za konsekwentne komentowanie rzeczywistości społeczno-politycznej i krytykę układów towarzysko - artystycznych. Jest przykładem nowoczesnej i bardzo skutecznej autopromocji przy pomocy Internetu.

Marek Nowicki

Przez swoje prowokacje artystyczne wobec establishmentu sztuki przeciwstawiają się skostniałym układom i koteriom. Ich mistyfikacje i interwencje nadają świeży powiew w świecie sztuki. Są autorami pierwszego od wielu lat skutecznego buntu artystów wobec zastanej rzeczywistości menadżersko-kuratorskiej i to nie tylko w Polsce.

Paweł Łubowski

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Dzieci osób uzależnionych

Jakie piętno na dzieciach odciskają uzależnienia rodziców.

Ryszarda Socha
25.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną