Krzysztof Urbański
Zaskakująco dojrzały warsztat dyrygencki

Urodził się w 1982 r. w Pabianicach. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2007 r. wygrał międzynarodowy konkurs dyrygencki festiwalu Praska Wiosna. Był dyrygentem-asystentem w Filharmonii Narodowej. Współpracuje regularnie z czołowymi polskimi orkiestrami, a także z zespołami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i krajów skandynawskich.

Jesienią odbył się jego debiut w Japonii, a wiosną po raz pierwszy będzie dyrygował w USA. Latem 2010 r. poprowadzi Sinfonię Varsovię na inauguracji Schleswig-Holstein Musik Festival (przyszłoroczna edycja będzie poświęcona Polsce), a od następnego sezonu obejmie funkcję dyrygenta-szefa Trondheim Symfoniorkester.

***

Nominujący o Krzysztofie Urbańskim:

To niewątpliwie jeden z najciekawszych polskich dyrygentów młodego pokolenia. Jego charyzma za pulpitem i przekonujące wizje interpretacyjne są coraz częściej doceniane na świecie. Już teraz współpracuje z liczącymi się orkiestrami, szczególnie europejskimi, a nadchodzące plany zawodowe mogą znacznie umocnić jego międzynarodową pozycję.
Robert Kamyk

Ma 27 lat, co dla dyrygenta jest wiekiem właściwie przedszkolnym, a od 2010 r. będzie głównym dyrygentem Trondheim Symfoniorkester, prowadzi ponadto wiele koncertów z innymi orkiestrami zagranicznymi. Od coraz poważniejszych sukcesów ważniejszy jest wszakże jego talent, łatwość nawiązywania kontaktów z muzykami i świetny, zaskakująco dojrzały warsztat dyrygencki.
Jacek Marczyński

 

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną