Paszporty POLITYKI

Gaba (Gabriela) Kulka

Gaba Kulka Gaba Kulka Tadeusz Późniak / Polityka
Odwaga, szczerość i otwartość artystyczna Gaby chwytają za serce nie tylko fanów muzycznej alternatywy

Urodziła się w 1979 r. w Warszawie. Pianistka, wokalistka, autorka tekstów. Pochodzi z muzycznej rodziny – ojciec Gaby Konstanty Kulka jest wybitnym skrzypkiem. Pierwszą płytę „Between Miss Scylla And A Hard Place” wydała domowym sposobem w 2003 r. Drugi album „Out” ukazał się w 2008 r. Przełomowy okazał się 2009 r., w którym wydała dwie znakomite płyty „Hat, Rabbit” i (wspólnie z Konradem Kuczem) „Sleepwalk”.

*** 

Nominujący o Gabie Kulce:

„Nazwisko zobowiązuje, ale nie determinuje tej świetnej wokaalistki i kompozytorki. W 2009 r. objawiła nam pełnię swego talentu i pokazała, jaką drogą zamierza kroczyć w następnych latach. Album »Hat, Rabbit« wzbudza szacunek. Odwaga, szczerość i otwartość artystyczna Gaby chwytają za serce nie tylko fanów muzycznej alternatywy. »Sleepwalk«, mimo kompromisów twórczych objawił kolejną odsłonę talentu artystki. No i ten wokal!”.
Kamil Dąbrowa

„W kraju lubimy słowa-klucze, by nie rzec wytrychy: ekscentryczny, kontrowersyjny, prowokacyjny. W wykonaniu miss Dody nabierają one smaku agencji towarzyskiej, soft porno i jarmarku. W wykonaniu Gaby Kulki nabierają blasku, nowych sensów, artystycznego sznytu. Gaba to naturalne dziecko muzyki zrodzone z miłości do niej. Wciągnęła na jedną scenę jazz, piosenkę poetycką, rock, elektro, teatr i musical. 30 lat i cztery pokręcone albumy na koncie. Witamy w krainie poszukiwaczy zaginionej marki”.
Kuba Wojewódzki

„Nie pamiętam podobnej początkującej artystki, która tak szybko wskoczyłaby na najwyższą półkę. Nie miałem wątpliwości zapraszając Kulkę do udziału w koncercie poświęconym Niemenowi. Wiedziałem, że nawet z najtrudniejszą piosenką koncertu (»Marionetki«) poradzi sobie świetnie. Warto przypomnieć, że odkrył ją Piotr Kaczkowski. Już kilka lat temu, kiedy nagrania Gaby krążyły w prywatnym obiegu, prezentował je w swoich audycjach”.
Piotr Metz

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną