Paszporty POLITYKI

Czas noweli

PASZPORTY 2009: Nominacje w kategorii literatura

Polityka
Wszystkie nominowane w tym roku książki są krótkie – to raczej nowele niż powieści.

W nominacjach od kilku lat pojawiają się te same nazwiska – to znak, że niestety nie ma wielu nowych postaci w literaturze. Jednak w tym roku pojawiły się przynajmniej dwa nieznane nazwiska, które warto zapamiętać – Piotr Paziński, nominowany za nowelę „Pensjonat”, i Małgorzata Rejmer, która zadebiutowała powieścią „Toksymia” i niewiele zabrakło, by znalazła się wśród nominowanych. Paziński, zanim dał się poznać jako pisarz, wydał książkę o „Ulissesie” Joyce’a i przewodnik po jego rodzinnym Dublinie. „Pensjonat” zaś to pięknie napisana i wieloznaczna opowieść o miejscu pod Warszawą, gdzie przez lata spędzali wakacje starzy Żydzi. W tej książce przeszłość splata się z teraźniejszością, wraca to, co znikło na zawsze. Ten pierwszy w Polsce głos trzeciego pokolenia po Holocauście brzmi bardzo mocno.

W tym roku, podobnie jak i w poprzednich, wśród nominowanych znalazł się Jacek Dukaj, który swoją baśnią, a właściwie horrorem zatytułowanym „Wroniec”, udowodnił, że czuje się swobodnie niemal w każdym gatunku literackim. „Wroniec” to opowieść o stanie wojennym oglądanym oczami chłopca Adasia. Stan wojenny – pojawiający się ostatnio w wielu polskich filmach – jest słabo obecny w literaturze. „Wroniec” tworzy bardzo ciekawy i fantasmagoryczny obraz tego czasu (można go czytać i oglądać – ilustracje stworzył Jakub Jabłoński).

Krytycy docenili w tym roku także Agnieszkę Drotkiewicz i jej trzecią powieść „Teraz”. Samotna bohaterka Drotkiewicz to postać charakterystyczna dla naszych czasów – tęskni za prawdziwym życiem, a jego substytutem staje się dla niej jedzenie.

Wszystkie nominowane książki są krótkie – to raczej nowele niż powieści. W szybkich czasach powstają przede wszystkim niezbyt długie opowieści, które – tak jak te nominowane – nadają się za to do wielokrotnej lektury.

Ponadto zgłoszeni zostali:

Tadeusz Dąbrowski, „Czarny kwadrat”; Jerzy Franczak, „Nieludzka komedia”; Kamila Janiak, „Kto zabił bambi?”; Hubert Klimko-Dobrzaniecki, „Rzeczy pierwsze”; Grzegorz Kwiatkowski, „Eine Kleine Todesmusik”; Piotr Milewski, „Szkice glanem”; Włodzimierz Nowak, „Serce narodu koło przystanku”; Małgorzata Rejmer, „Toksymia”; Marcin Sendecki, „22”; Juliusz Strachota, „Cień pod blokiem Białoszewskiego”; Marta Syrwid, „Zaplecze”; Radosław Wiśniewski, „NeoNoe”.

***  

Oni nominowali:

  • Paweł Dunin-Wąsowicz, „Lampa”
  • Grzegorz Jankowicz, „Tygodnik Powszechny”
  • Jarosław Klejnocki, Uniwersytet Warszawski
  • Piotr Kofta, „Dziennik”
  • Marta Mizuro, „Odra”
  • Anna Nasiłowska, Instytut Badań Literackich PAN
  • Dariusz Nowacki, Uniwersytet Śląski
  • Robert Ostaszewski, „Portal kryminalny”, „Dekada Literacka”
  • Kazimiera Szczuka, Instytut Badań Literackich PAN
  • Marek Zaleski, Instytut Badań Literackich PAN

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną