Paszporty POLITYKI

Czas noweli

PASZPORTY 2009: Nominacje w kategorii literatura

Polityka
Wszystkie nominowane w tym roku książki są krótkie – to raczej nowele niż powieści.

W nominacjach od kilku lat pojawiają się te same nazwiska – to znak, że niestety nie ma wielu nowych postaci w literaturze. Jednak w tym roku pojawiły się przynajmniej dwa nieznane nazwiska, które warto zapamiętać – Piotr Paziński, nominowany za nowelę „Pensjonat”, i Małgorzata Rejmer, która zadebiutowała powieścią „Toksymia” i niewiele zabrakło, by znalazła się wśród nominowanych. Paziński, zanim dał się poznać jako pisarz, wydał książkę o „Ulissesie” Joyce’a i przewodnik po jego rodzinnym Dublinie. „Pensjonat” zaś to pięknie napisana i wieloznaczna opowieść o miejscu pod Warszawą, gdzie przez lata spędzali wakacje starzy Żydzi. W tej książce przeszłość splata się z teraźniejszością, wraca to, co znikło na zawsze. Ten pierwszy w Polsce głos trzeciego pokolenia po Holocauście brzmi bardzo mocno.

W tym roku, podobnie jak i w poprzednich, wśród nominowanych znalazł się Jacek Dukaj, który swoją baśnią, a właściwie horrorem zatytułowanym „Wroniec”, udowodnił, że czuje się swobodnie niemal w każdym gatunku literackim. „Wroniec” to opowieść o stanie wojennym oglądanym oczami chłopca Adasia. Stan wojenny – pojawiający się ostatnio w wielu polskich filmach – jest słabo obecny w literaturze. „Wroniec” tworzy bardzo ciekawy i fantasmagoryczny obraz tego czasu (można go czytać i oglądać – ilustracje stworzył Jakub Jabłoński).

Krytycy docenili w tym roku także Agnieszkę Drotkiewicz i jej trzecią powieść „Teraz”. Samotna bohaterka Drotkiewicz to postać charakterystyczna dla naszych czasów – tęskni za prawdziwym życiem, a jego substytutem staje się dla niej jedzenie.

Wszystkie nominowane książki są krótkie – to raczej nowele niż powieści. W szybkich czasach powstają przede wszystkim niezbyt długie opowieści, które – tak jak te nominowane – nadają się za to do wielokrotnej lektury.

Ponadto zgłoszeni zostali:

Tadeusz Dąbrowski, „Czarny kwadrat”; Jerzy Franczak, „Nieludzka komedia”; Kamila Janiak, „Kto zabił bambi?”; Hubert Klimko-Dobrzaniecki, „Rzeczy pierwsze”; Grzegorz Kwiatkowski, „Eine Kleine Todesmusik”; Piotr Milewski, „Szkice glanem”; Włodzimierz Nowak, „Serce narodu koło przystanku”; Małgorzata Rejmer, „Toksymia”; Marcin Sendecki, „22”; Juliusz Strachota, „Cień pod blokiem Białoszewskiego”; Marta Syrwid, „Zaplecze”; Radosław Wiśniewski, „NeoNoe”.

***  

Oni nominowali:

  • Paweł Dunin-Wąsowicz, „Lampa”
  • Grzegorz Jankowicz, „Tygodnik Powszechny”
  • Jarosław Klejnocki, Uniwersytet Warszawski
  • Piotr Kofta, „Dziennik”
  • Marta Mizuro, „Odra”
  • Anna Nasiłowska, Instytut Badań Literackich PAN
  • Dariusz Nowacki, Uniwersytet Śląski
  • Robert Ostaszewski, „Portal kryminalny”, „Dekada Literacka”
  • Kazimiera Szczuka, Instytut Badań Literackich PAN
  • Marek Zaleski, Instytut Badań Literackich PAN

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną