Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Wojciech Bąkowski (pseud. WuEsBe)

Sztuki wizualne: Wojciech Bąkowski (pseud. WuEsBe)

Mariusz Forecki / Tam Tam
Nagroda za sztukę będącą oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu.

Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne otrzymał Wojciech Bąkowski – za sztukę będącą oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu.

Wojciech Bąkowski, znany także pod pseudonimem WuEsBe, urodził się w 1979 r. w Poznaniu. Poeta, autor słuchowisk, twórca filmów animowanych, założyciel i lider kilku zespołów muzyki alternatywnej (Kot, Czykita, Niwea), uprawia grafikę i rysunek, tworzy instalacje wideo i performance. Ukończył poznańską ASP, uzyskując dyplom z zakresu audioperformance. Stworzył grupę artystyczną Penerstwo, która swe dokonania lokuje w obszarze wulgarnej, prymitywnej, a niekiedy obscenicznej (ale zawsze podszytej pewną liryką) rzeczywistości miejskiej, głównie blokowisk i zaniedbanych dzielnic.

Jego sztuka jest niezwykle wyrazista i ekspresyjna. Chętnie stosuje eksperymenty dźwiękowe i słowne. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 2008 r. („Idziesz ze mną? Gdzie? W dupę ciemną”), a już rok później wygrał Spojrzenia – konkurs na najbardziej obiecującego młodego polskiego artystę.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Wojciech Bąkowski, grupa Sędzia Główny, Jakub Julian Ziółkowski

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną