Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Wojciech Bąkowski (pseud. WuEsBe)

Sztuki wizualne: Wojciech Bąkowski (pseud. WuEsBe)

Mariusz Forecki / Tam Tam
Nagroda za sztukę będącą oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu.

Paszport POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne otrzymał Wojciech Bąkowski – za sztukę będącą oryginalnym połączeniem brutalności i liryzmu.

Wojciech Bąkowski, znany także pod pseudonimem WuEsBe, urodził się w 1979 r. w Poznaniu. Poeta, autor słuchowisk, twórca filmów animowanych, założyciel i lider kilku zespołów muzyki alternatywnej (Kot, Czykita, Niwea), uprawia grafikę i rysunek, tworzy instalacje wideo i performance. Ukończył poznańską ASP, uzyskując dyplom z zakresu audioperformance. Stworzył grupę artystyczną Penerstwo, która swe dokonania lokuje w obszarze wulgarnej, prymitywnej, a niekiedy obscenicznej (ale zawsze podszytej pewną liryką) rzeczywistości miejskiej, głównie blokowisk i zaniedbanych dzielnic.

Jego sztuka jest niezwykle wyrazista i ekspresyjna. Chętnie stosuje eksperymenty dźwiękowe i słowne. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 2008 r. („Idziesz ze mną? Gdzie? W dupę ciemną”), a już rok później wygrał Spojrzenia – konkurs na najbardziej obiecującego młodego polskiego artystę.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Wojciech Bąkowski, grupa Sędzia Główny, Jakub Julian Ziółkowski

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną