Paszporty POLITYKI

Wioletta Chodowicz

Muzyka poważna: Wioletta Chodowicz

Tadeusz Późniak / Polityka
Za piękny głos i osobowość sceniczną, za wyraziste i wzruszające kreacje kobiet doświadczonych przez życie.

Paszport POLITYKI w kategorii Muzyka poważna otrzymała Wioletta Chodowicz – za piękny głos i osobowość sceniczną, za wyraziste i wzruszające kreacje kobiet doświadczonych przez życie.

Wioletta Chodowicz urodziła się w 1975 r. w Radomiu. Sopranistka, obdarzona także wybitnym talentem aktorskim. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, stypendystka ministra kultury, laureatka licznych nagród. Zadebiutowała w 2002 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu rolą Hrabiny w „Weselu Figara” Mozarta. Od 2003 r. jest solistką Opery Wrocławskiej.

W 2004 r. zadebiutowała w Operze Narodowej tytułową rolą Halki w operze Stanisława Moniuszki, później była m.in. rola Marii w „Wozzecku” George’a Büchnera, a ostatnio wybitna kreacja Katii Kabanowej w operze Leoša Janačka. W tym samym 2010 r. wykonała tytułową partię Rusałki w operze Antonina Dvořáka w Teatrze Wielkim w Łodzi. Za granicą występowała m.in. w Filharmonii Monachijskiej, lipskim Gewandhaus, Tonhalle w Zurychu oraz na scenach teatrów w Pradze, Hamburgu, Stuttgarcie, Hanowerze, Freiburgu i Londynie.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Wioletta Chodowicz, Ewelina Pietrowiak, Łukasz Kuropaczewski

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną