Paszporty POLITYKI

Rafael Lewandowski

Film 2011. Nominowany Rafael Lewandowski

Rafael Lewandowski Rafael Lewandowski Grzegorz Press
Za reżyserię filmu „Kret”. "Najlepszy i najbardziej emocjonujący film o polskich kłopotach z lustracją" - twierdzi Michał Oleszczyk.

wideo

Nominacje Paszportowe FILM

Rafael Lewandowski urodził się w 1969 r. w Reims, w polsko-francuskiej rodzinie. (Jego ojciec, malarz, wyjechał z Polski w 1966 r.). Studiował na paryskiej Sorbonie, gdzie zdobył licencjat na wydziale studiów kinematograficznych. Następnie uzyskał dyplom na wydziale reżyserii francuskiej państwowej szkoły filmowej Le Femis. Autor wielu dokumentów, m.in. „Cela” (1996 r.), „Cień na duszy” (1998 r.), „Audiences” (2000 r.) oraz „Piosenka i życie” (2006 r.), filmu opowiadającego o dzieciach działaczy Solidarności, m.in. o synu stoczniowca i córce górnika zabitego w kopalni Wujek. „Kret” jest jego debiutem w fabule. Reżyser wyznał w jednym z wywiadów, że chciałby w kolejnym filmie opowiedzieć, jak to jest być Polakiem poza Polską.

• Rafael Lewandowski będzie gościem Grażyny Torbickiej w programie „Kocham kino”, TVP2, 20 listopada, godz. 22.05.

***

Nominujący o Rafaelu Lewandowskim:

Reżyser w „Krecie” odważnie i nieszablonowo zmierzył się z polską lustracją, pokazując, jak kłamstwa i zło kiedyś wyrządzone przechodzą na następne pokolenia.

Barbara Hollender

Autorowi udała się trudna sztuka: opowiedział świeżą i prawdziwie brzmiącą historię na lustracyjny temat, przyjmowany przez widownię z nieufnością. W dodatku wykonawcy dwu głównych ról, ojca i syna, nadmiernie ostatnio eksploatowani w polskim kinie, wypadli ujmująco wiarygodnie.

Tadeusz Lubelski

„Kret” – najlepszy i najbardziej emocjonujący film o polskich kłopotach z lustracją, śmiało wykraczający poza czarno-białe schematy i budujący przejmującą wizję relacji ojcowsko-synowskiej jednocześnie.

Michał Oleszczyk

 

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 47.2011 (2834) z dnia 16.11.2011; Paszporty Polityki; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Rafael Lewandowski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną