Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Artur Malewski

Sztuki wizualne 2011. Nominowany Artur Malewski

Artur Malewski Artur Malewski Dariusz Kulesza / Agencja Gazeta
"Za przedstawienie lęków i marzeń towarzyszących współczesnemu człowiekowi, podsycanych między innymi przez kulturę popularną" - motywuje swój wybór Izabela Kowalczyk.

Urodził się w 1975 r. w Tomaszowie Mazowieckim, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi w 2002 r. Pierwszą indywidualną wystawę o tajemniczym tytule „Heksakosjoiheksekontaheksafobia” (czyli lęk przed liczbą 666) miał sześć lat później i pokazał na niej prace, które w kolejnych latach miały stać się jego artystycznym znakiem rozpoznawczym: rzeźby postaci zmutowanych lub okaleczonych, ni to ludzi, ni zwierząt, odwołujące się do wątków okultystycznych, religijnych i erotycznych, do horroru, czarnego humoru, a nawet absurdu. Korzystając z żywicy poliestrowej, silikonu czy kauczuku, artysta nadaje tym postaciom niezwykle realistyczne rysy. Są odrażające, ale i fascynujące. Twórca był w tym roku finalistą konkursu Spojrzenia.

***

Nominujący o Arturze Malewskim:

Autor perfekcyjnie wykonanych realistycznych rzeźb, bezkompromisowo konfrontujących odbiorcę z grozą i cierpieniem i stawiających mu intelektualne wyzwania. Artysta prowadzi widzów w świat daleki od znanej codzienności, by w zetknięciu z sytuacjami granicznymi spróbowali zdobyć się na odwagę przekroczenia naznaczonej hedonizmem współczesności i przezwyciężyli antropocentryczny punkt widzenia.

Grzegorz Borkowski

Za tworzenie świata pełnego niezwykłych postaci (m.in. hybryd, ludzi-zwierząt, upiorów), a tym samym za znakomite ukazanie kondycji współczesnego podmiotu o płynnych i niepewnych granicach. Za przedstawienie lęków i marzeń towarzyszących współczesnemu człowiekowi, podsycanych między innymi przez kulturę popularną.

Izabela Kowalczyk

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 49.2011 (2836) z dnia 30.11.2011; Paszporty Polityki; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Artur Malewski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną