Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Agnieszka Budzińska-Bennett

Muzyka poważna 2011. Nominowana Agnieszka Budzińska-Bennett

Agnieszka Budzińska-Bennett Agnieszka Budzińska-Bennett Jarosław Wagner
"Nominacja za odważną decyzję realizowania swoich ambicji artystycznych w trudnym obszarze średniowiecznej muzyki wokalnej" - motywuje swoją nominację Dorota Kozińska.

Urodziła się w 1973 r. w Szczecinie. Studiowała muzykologię (uk. w 1999 r.; doktorat w 2010 r.) na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu; jednocześnie uczyła się śpiewu średniowiecznego i renesansowego: w Londynie u Ansy Boothroyd, w Kolonii u Barbary Thornton, odbyła też studia w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei w Szwajcarii, gdzie uczyła się również gry na harfie średniowiecznej u Heidrun Rosenzweig. W latach 2001–03 odbyła studia muzykologiczne i filologiczne na uniwersytecie w Bazylei.

W 1997 r. założyła czteroosobowy wokalny zespół żeński Ensemble Peregrina, z którym wykonuje muzykę średniowiecza (XII–XIV w.), opierając się na własnej analizie źródeł i traktatów oraz najnowszych badaniach muzykologicznych. Członkinie Peregriny należą do kadry badawczej Schola Cantorum Basiliensis. Występują w wielu krajach i na prestiżowych festiwalach; nagrały trzy płyty (jedna z nich poświęcona śpiewom klarysek ze Starego Sącza) wysoko ocenione przez krytykę. W tym roku ukazała się nowa – „Crux”, poświęcona muzyce na Wielkanoc z paryskich źródeł z XIII w. Agnieszka Budzińska-Bennett występuje też z innymi zespołami; na scenie operowej zadebiutowała w 2003 r. w teatrze w Bazylei jako Amor/Valetto w „Koronacji Poppei” Monteverdiego.

***

Nominujący o Agnieszce Budzińskiej-Bennett:

Nominacja za odważną decyzję realizowania swoich ambicji artystycznych w trudnym obszarze średniowiecznej muzyki wokalnej. Za pasję badaczki, która przygotowuje programy koncertów i nagrań w toku żmudnej pracy muzykologicznej, filologicznej i historycznej. Za znakomitą płytę „Crux” z paryską muzyką wielkanocną z przełomu XIII i XIV w., zrealizowaną z własnym zespołem Peregrina.

Dorota Kozińska

Za promowanie polskiej muzyki dawnej na najwyższym poziomie wykonawczym (płyta „Filia praeclara” z muzyką z klasztoru starosądeckiego; ostatnio nagranie utworów średniowiecznych związanych z postacią św. Wojciecha).

Adam Suprynowicz

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 50.2011 (2837) z dnia 07.12.2011; Paszporty Polityki; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Agnieszka Budzińska-Bennett"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną