Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Meccorre String Quartet

Muzyka poważna 2011. Nominowany Meccorre String Quartet

Meccorre String Quartet Meccorre String Quartet materiały prasowe
"Smyczkowcy Meccorre String Quartet śmiało łamią konwenanse i stereotypy" - twierdzi Ewa Solińska.

Meccorre String Quartet składa się ze skrzypków Wojciecha Koprowskiego i Aleksandry Tomasińskiej, altowiolisty Michała Bryły i wiolonczelisty Karola Marianowskiego. Wszyscy byli wcześniej, i nadal są, cenionymi solistami, stypendystami Ministerstwa Kultury, laureatami konkursów. Zespół istnieje od 2007 r. Umiejętności doskonalił pod okiem m.in. Kwartetu Camerata, a od 2009 r. kwartetu Artemis w berlińskim Universität der Künste.

W 2009 r. wygrał Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Maksa Regera w Sondershausen (Niemcy); w 2010 r. również otrzymał I nagrodę (II i III nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Weiden w Niemczech. W 2011 r. wszedł do finału Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani” w Reggio Emilia (Włochy) i otrzymał na nim nagrodę specjalną za wykonanie utworu obowiązkowego. Od 2010 r. jest gospodarzem i organizatorem Poznańskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej Q’arto Mondi.

***

Nominujący o Meccorre String Quartet:

Za dojrzałe i przekonujące interpretacje trudnego repertuaru, jak choćby późnych kwartetów smyczkowych Ludwiga van Beethovena, za to, że Meccorre brzmi jak jeden organizm zaledwie po czterech latach wspólnego grania oraz za wysokie kwalifikacje każdego muzyka z osobna.

Anna S. Dębowska

Jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych w Polsce. Tworzą go młodzi ludzie, którzy są tak zgrani, jakby od dziecka grali razem. Fantastyczny warsztat, pasja, piękne brzmienie.

Robert Kamyk

Smyczkowcy Meccorre String Quartet śmiało łamią konwenanse i stereotypy. Wzbogacając formułę swoich występów o elementy jazzu, literatury, projekcje multimedialne, sprawiają, że elitarna muzyka, której się poświęcili, odnajduje drogę do współczesnego, w tym nawet młodzieżowego słuchacza.

Ewa Solińska

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 50.2011 (2837) z dnia 07.12.2011; Paszporty Polityki; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Meccorre String Quartet"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną