„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

PASZPORTY 2011. Nominacje w kategorii Muzyka popularna

Mirosław Gryń / Polityka
Od kilku dobrych lat kolejne typowania do Paszportów pokazują brak zdecydowanej dominacji jednego wybranego nurtu. Teraz również sytuacja się powtarza. Wśród wskazywanych kandydatów swoją reprezentację ma jazz, hip-hop, elektronika, nowe pomysły rockowe i tzw. alternatywa.
Polityka

wideo

Bartek Chaciński opowiada o nominowanych do Paszportów POLITYKI w kategorii Muzyka popularna

Wielonurtowość polskiej sceny muzycznej wyznaczana jest przez rozmaite czynniki – od pokoleniowego po geograficzny. Choć największe media tego nie dostrzegają, trochę inaczej gra się w Warszawie, trochę inaczej na Śląsku czy na Wybrzeżu. Estetycznej ortodoksji trzymają się raczej weterani estrady, a wśród eksperymentatorów przeważa generacja 30-latków.

Również od kilku dobrych lat kolejne typowania do Paszportów pokazują brak zdecydowanej dominacji jednego wybranego nurtu. Teraz również sytuacja się powtarza. Wśród wskazywanych kandydatów swoją reprezentację ma jazz, hip-hop, elektronika, nowe pomysły rockowe i wreszcie to, co z braku lepszej nazwy określa się mianem alternatywy.

W całej tej różnorodności jedno wydaje się wspólne i stanowi pewne novum: nikną tak niegdyś silne kompleksy rodzimych artystów wobec świata. Dotyczy to ogólnie wszystkich wskazywanych przez krytyków, a w szczególności tych, którzy ostatecznie zostali nominowani.

Siostry Wrońskie jako Ballady i Romanse wypracowały własną, w pełni autorską koncepcję artystyczną i nie ma po co porównywać ich do amerykańskiego duetu Coco Rosie, Julia Marcell mieszkająca w Niemczech najwyraźniej dobrze czuje się w roli muzycznej kosmopolitki i nie musi mieć niedostępnych idoli do naśladowania. Z kolei Maciej Szajkowski pomysłem zrealizowanym na płycie R.U.T.A. „Gore” udowodnił, że nawet motywy dawnych buntów chłopskich dają się wykorzystać w uniwersalnej formule rockowej, na co nikt do tej pory nie wpadł, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Nominowani:

Ballady i Romanse

Julia Marcell

Maciej Szajkowski

***

Krytycy, którzy nominowali:

Grzegorz Brzozowicz, dziennikarz muzyczny; Jacek Cieślak, „Rzeczpospolita”; Rafał Księżyk, „Playboy”; Piotr Lewandowski, popupmusic.pl; Piotr Metz, „Machina”; Robert Sankowski, „Gazeta Wyborcza”; Marek Sierocki, „Teleexpress”; Jarek Szubrycht, „Przekrój”, T-Mobile Music; Agnieszka Szydłowska, Polskie Radio III; Kuba Wojewódzki, TVN.

Oprócz osób nominowanych zgłoszeni zostali:

Monika Borzym, Fox, Jacaszek, Kristen, Łona, Marcin Macuk, Maciej Maleńczuk, Wojtek Mazolewski, Marcin Masecki, Czesław Mozil, Neo Retros, O.S.T.R., Psychocukier, Marcin Pryt, Ania Rusowicz.

 

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

 

Polityka 51.2011 (2838) z dnia 14.12.2011; Paszporty Polityki; s. 84
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Przegrasz czy wygrasz, wracaj do domu. Czyli jak sobie radzić z porażką i sukcesem

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną