PASZPORTY 2011. Nominacje w kategorii Muzyka popularna
Od kilku dobrych lat kolejne typowania do Paszportów pokazują brak zdecydowanej dominacji jednego wybranego nurtu. Teraz również sytuacja się powtarza. Wśród wskazywanych kandydatów swoją reprezentację ma jazz, hip-hop, elektronika, nowe pomysły rockowe i tzw. alternatywa.
Polityka

Mirosław Gryń/Polityka

wideo

Bartek Chaciński opowiada o nominowanych do Paszportów POLITYKI w kategorii Muzyka popularna

Wielonurtowość polskiej sceny muzycznej wyznaczana jest przez rozmaite czynniki – od pokoleniowego po geograficzny. Choć największe media tego nie dostrzegają, trochę inaczej gra się w Warszawie, trochę inaczej na Śląsku czy na Wybrzeżu. Estetycznej ortodoksji trzymają się raczej weterani estrady, a wśród eksperymentatorów przeważa generacja 30-latków.

Również od kilku dobrych lat kolejne typowania do Paszportów pokazują brak zdecydowanej dominacji jednego wybranego nurtu. Teraz również sytuacja się powtarza. Wśród wskazywanych kandydatów swoją reprezentację ma jazz, hip-hop, elektronika, nowe pomysły rockowe i wreszcie to, co z braku lepszej nazwy określa się mianem alternatywy.

W całej tej różnorodności jedno wydaje się wspólne i stanowi pewne novum: nikną tak niegdyś silne kompleksy rodzimych artystów wobec świata. Dotyczy to ogólnie wszystkich wskazywanych przez krytyków, a w szczególności tych, którzy ostatecznie zostali nominowani.

Siostry Wrońskie jako Ballady i Romanse wypracowały własną, w pełni autorską koncepcję artystyczną i nie ma po co porównywać ich do amerykańskiego duetu Coco Rosie, Julia Marcell mieszkająca w Niemczech najwyraźniej dobrze czuje się w roli muzycznej kosmopolitki i nie musi mieć niedostępnych idoli do naśladowania. Z kolei Maciej Szajkowski pomysłem zrealizowanym na płycie R.U.T.A. „Gore” udowodnił, że nawet motywy dawnych buntów chłopskich dają się wykorzystać w uniwersalnej formule rockowej, na co nikt do tej pory nie wpadł, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Nominowani:

Ballady i Romanse

Julia Marcell

Maciej Szajkowski

***

Krytycy, którzy nominowali:

Grzegorz Brzozowicz, dziennikarz muzyczny; Jacek Cieślak, „Rzeczpospolita”; Rafał Księżyk, „Playboy”; Piotr Lewandowski, popupmusic.pl; Piotr Metz, „Machina”; Robert Sankowski, „Gazeta Wyborcza”; Marek Sierocki, „Teleexpress”; Jarek Szubrycht, „Przekrój”, T-Mobile Music; Agnieszka Szydłowska, Polskie Radio III; Kuba Wojewódzki, TVN.

Oprócz osób nominowanych zgłoszeni zostali:

Monika Borzym, Fox, Jacaszek, Kristen, Łona, Marcin Macuk, Maciej Maleńczuk, Wojtek Mazolewski, Marcin Masecki, Czesław Mozil, Neo Retros, O.S.T.R., Psychocukier, Marcin Pryt, Ania Rusowicz.

 

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

 

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną