Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Maciej Szajkowski

Muzyka popularna 2011. Nominowany Maciej Szajkowski

Maciej Szajkowski Maciej Szajkowski Tadeusz Późniak / Polityka
"Zaskoczył albumem GORE, gdzie folkowa supergrupa i legendarni weterani punk rocka nadają nowe życie dobytym z etnograficznych archiwów ludowym pieśniom buntu" - tłumaczy swój wybór Rafał Księżyk.

Urodzony w 1975 r. w Warszawie muzyk, dziennikarz, animator kultury. Związany z kilkoma formacjami muzycznymi (m.in. Kapela Ze Wsi Warszawa, Masala, Antidotum). Współpracownik IV Programu Polskiego Radia, prezes Stowarzyszenia Sztuki Etnicznej „Transetnika”. Z Kapelą Ze Wsi Warszawa wydał pięć płyt studyjnych, zaś wydany z jego inicjatywy i według jego pomysłu album R.U.T.A. „Gore – Pieśni buntu i niedoli XV–XX w.” stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych i – szerzej – kulturalnych w 2011 r.

***

Nominujący o Macieju Szajkowskim

Dał się poznać jako współtwórca Kapeli Ze Wsi Warszawa, najważniejszego reprezentanta naszej muzyki folk. Po raz drugi zaskoczył w 2011 r. albumem „Gore”, gdzie folkowa supergrupa i legendarni weterani punk rocka nadają nowe życie dobytym z etnograficznych archiwów ludowym pieśniom buntu. Trudno o lepszą płytę na dzisiejsze czasy społecznego wrzenia.

Rafał Księżyk

Zespół Macieja Szajkowskiego w tradycyjnych antypańszczyźnianych tekstach odnalazł uniwersalny przekaz, stworzył dla nich futurystyczno-folkową formę i wyciągnął z artystycznego niebytu wokalistów pierwszej fali polskiego punka. Na styku dopracowanego konceptu i naturalnej wściekłości powstała najbardziej wiarygodna i bezkompromisowa muzyka sprzeciwu i buntu w potransformacyjnej Polsce.

Piotr Lewandowski

Ze swoją Kapelą Ze Wsi Warszawa od lat udowadnia, że zapomniany mazowiecki folklor może być atrakcyjny dla współczesnej publiczności. Teraz odgrzebał liczące kilkadziesiąt, czasem kilkaset lat, śpiewane kiedyś po polskich wsiach pieśni antyfeudalne, skrzyknął śmietankę naszej sceny folkowej i punkowej i nagrał je pod szyldem R.U.T.A. Gdyby nagle objawili się polscy „oburzeni”, pieśni z wydanego wiosną przez zespół albumu „Gore” mogłyby spokojnie towarzyszyć im w drodze na barykady.

Robert Sankowski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2011

Polityka 51.2011 (2838) z dnia 14.12.2011; Paszporty Polityki; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Maciej Szajkowski"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną