Rozmowa z Maciejem Szajkowskim

Pieśń i pięść
Gros pieśni ma skale góralskie. Zresztą na Podhalu, wśród zbójników, idea buntu jest solidnie zakorzeniona, a pańszczyzna w porównaniu z innymi regionami była mniej dolegliwa - mówi Maciej Szajkowski, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii muzyka popularna.
Maciej Szajkowski – muzyk, dziennikarz, animator kultury.
Krzysztof Jastrzębski/EAST NEWS

Maciej Szajkowski – muzyk, dziennikarz, animator kultury.

Wydany przez Macieja Szajkowskiego album R.U.T.A. „Gore – Pieśni buntu i niedoli XV–XX w.” stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych w 2011 r.
Bartek Muracki/materiały prasowe

Wydany przez Macieja Szajkowskiego album R.U.T.A. „Gore – Pieśni buntu i niedoli XV–XX w.” stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych w 2011 r.

Maciej Szajkowski związany jest z kilkoma formacjami muzycznymi (m.in. Kapela Ze Wsi Warszawa, Masala, Antidotum).
Tadeusz Późniak/Polityka

Maciej Szajkowski związany jest z kilkoma formacjami muzycznymi (m.in. Kapela Ze Wsi Warszawa, Masala, Antidotum).

Mirosław Pęczak: – Jak właściwie jest z tą twoją fascynacją muzycznym folklorem?
Maciej Szajkowski: – W Kapeli Ze Wsi Warszawa mieliśmy dawniej fatalne skojarzenia: muzyczna ludowość, czyli PRL, cepeliada itd. Ale podczas wyjazdów na wieś dane nam było spotykać się z ludźmi, którzy stali się dla nas inspiracją. Pojechaliśmy kiedyś w region kołbielski, który słynie ze znakomitych harmonistów. Na spotkaniu z rodziną Stanisława Kąkolewskiego dowiedzieliśmy się, że w tych okolicach, kiedy jeszcze po wojnie panowała straszliwa bieda, pojawiła się Mira Zimińska, która zbierała pieśni i tańce do repertuaru nowo powstałego zespołu Mazowsze. No i przy okazji dała ludziom pracę. Zatrudniła nie tylko muzyków, ale i kobiety do szycia strojów. Podobne historie słyszeliśmy jeszcze w innych regionach. I choćby za to Mazowszu należy się szacunek.

A jeśli idzie o sprawy artystyczne?
No cóż, trudno byłoby obronić tezę, wedle której zespoły pieśni i tańca wiernie ukazywały kulturę chłopską. Natomiast bezwzględnie stały się fenomenem kultury masowej. Mazowsze czy Śląsk wypełniały sale koncertowe i nadal są najpopularniejsze wśród Polonusów, którzy szczerze wzruszają się na tych koncertach. Owszem, słusznie narzeka się na politykę kulturalną PRL, że instrumentalnie i propagandowo traktowała muzyczną tradycję wsi, ale przez sam fakt zainteresowania władzy tym obszarem coś tam udało się zachować.

No proszę – i mówi to twórca punk-folkowego projektu R.U.T.A.!
Ja bym się nie dziwił. Jeden z weteranów polskiej sceny punkowej Robert Brylewski jest synem tancerzy ze Śląska i ma dla działalności Stanisława Hadyny duży szacunek.

Album „Gore” wszyscy zgodnie nazywają muzycznym wydarzeniem 2011 r. Jak doszło do tych nagrań?
Miałem trochę więcej czasu, bo Kapela Ze Wsi Warszawa przestała tak intensywnie koncertować. Mogłem nadrobić zaległości lekturowe, wrócić do dawnych pomysłów, do niezrealizowanych marzeń jeszcze z czasów licealnych. Jednym z takich marzeń była właśnie wyprawa z muzyką hard core-punkową w klimaty akustyczne.

Przypadkowo trafiłeś na teksty…
Tak. Najpierw „Żurawie”, pieśń z Galicji, która znalazła się na płycie „Wiosna Ludu”. Tekst mówi o ludziach włóczących się po świecie za chlebem, upokarzanych. Kończy się frazą: „Wróćcie dzieci do domu i nie służcie nikomu”. I gramy to wedle kanonu muzyki hardcore’owej. Kilka lat później przy pracy nad albumem „Wykorzenienie” kolejne odkrycie – Suwalszczyzna i pieśń „Powałem zyto” o niezgodzie włościanina na dyktat pana. Intuicja mówiła mi, że tych pieśni musi być więcej.

R.U.T.A. świetnie wpisała się w aktualny kontekst, protesty Oburzonych, uliczne manifestacje u nas. I wymowa tych pieśni, zaprzeczająca stereotypowi pokornego chłopa, bo przecież anarchistyczna.
Ale tę pokorę przez wieki egzekwował pański bat. Berwiński pisał, że szlachta traktowała chłopa „pobratymca, autochtona, za jeńca wojennego, a ziemię ojczystą (…) jak gdyby kraj najechany i podbity”. W mojej pracy ważne było studiowanie źródeł. Choćby genialne dzieło Świętochowskiego „Historia chłopów polskich”. Ta książka otwiera oczy, powinna być lekturą obowiązkową w szkołach. Dwa lata zajęło mi zgłębianie tematyki. Pierwsze odkrycia to były manifesty ruchu robotniczego z XIX i XX w., poematy rewolucyjne oraz hymny Batalionów Chłopskich.

Intuicja?
Owszem, ale też miałem świadomość, że podobne pieśni nagrali Chumbawumba, The Ex, że pieśni buntu śpiewają Baskowie, Afrykanie, kozacy, rastafarianie, wszystkie niewolone narody świata. Trudność polegała na tym, że bunty chłopskie w Polsce były tłumione w zarodku. Nie licząc reakcji pogańskiej i rabacji galicyjskiej nie zdarzało się na tych ziemiach coś, co dałoby się porównać na przykład z wojnami chłopskimi w Niemczech. Tu najczęściej wybierano ucieczkę, a nie wojnę, choć i tych nie brakowało. Pewnie m.in. dlatego od wieków Polacy masowo emigrowali. Musiałem krok po kroku dochodzić do tych źródeł. Trzeba było wrócić do Kolberga, znaleźć właściwe odniesienia, szukać w podaniach historycznych, etnograficznych.

I po tych lekturach – duże zaskoczenie?
Ogromne. To była zupełnie nowa wiedza, radykalnie przełamująca schematy i wyobrażenia oparte na XIX-wiecznej literaturze romantycznej czy na Sienkiewiczu. Dotarło do mnie, jak bardzo fałszywa okazała się idea solidaryzmu, obecna choćby w poczciwym „Panu Tadeuszu” czy innych dziełach pisanych „ku pokrzepieniu serc”.

Teksty już miałeś, a co z muzyką?
W niektórych przypadkach udało się dotrzeć do nut. Gros pieśni ma skale góralskie. Zresztą na Podhalu, wśród zbójników, idea buntu jest solidnie zakorzeniona, a pańszczyzna w porównaniu z innymi regionami była mniej dolegliwa. Pieśń „Z batogami na panów” w oryginale była monumentalna, ale w rytmie dwudzielnym jak w punku, więc dostosować ją do naszego zamysłu nie było trudno. Gorzej z pieśniami z Polski centralnej, trójdzielnymi, utrzymanymi w takim rzewnym i podniosłym nastroju. Był w nich ten rodzaj chłopskiego fatalizmu, który tak znakomicie opisał Wiesław Myśliwski. A myśmy nie chcieli tworzyć kolejnego patosu, martyrologii. Chcieliśmy pokazać, że można podnieść pięść do góry i wykrzyczeć to z całą siłą.

 

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną