wideo
Wideo: nominacje do Paszportów POLITYKI 2012 w kategorii FILM przedstawia red. Zdzisław Pietrasik.
Więcej widać
Dwa filmy z przeszłości, choć niejednakowo odległej, i obydwa współczesne. Marcin Krzyształowicz w „Obławie” wraca do historii II wojny światowej, ale przedstawione na ekranie zdarzenia mogłyby dziać się w czasie każdej innej wojny, a trudne pytania o to, czym jest zdrada, wina, odkupienie, mogą pojawiać się także w czasach pokoju. Leszek Dawid w „Jesteś Bogiem” pokazuje początki hip-hopu w Polsce, lecz w historii zespołu Paktofonika odnajdujemy zbyt szybko chyba zapominany obraz Polski czasu transformacji ustrojowej, zaś dylematy Magika i jego kolegów, artystów pragnących iść własną drogą, mają wymiar ponadczasowy. Niby powinno być to normą, ale w polskim kinie często nie jest, więc warto podkreślić, iż są to filmy perfekcyjnie zrealizowane i świetnie zagrane. Tak się w tym roku złożyło, że w filmach obu nominowanych reżyserów wystąpił trzeci nominowany – aktor Marcin Dorociński. Wprawdzie w „Obławie” zagrał rolę główną, a w „Jesteś Bogiem” tylko drugi plan, niemniej każdy jego występ na ekranie jest znaczący.
Dobre, artystyczne kino nie musi być wcale niszowe. „Jesteś Bogiem” bije kolejne rekordy frekwencyjne, „Obławę” w ciągu dziesięciu dni obejrzało 110 tys. widzów. Z drugiej strony mieliśmy w tym sezonie spektakularne klęski frekwencyjne filmów robionych bezwstydnie i byle jak, z myślą o najmniej wymagających widzach. Okazało się, że tacy widzowie, jeżeli w ogóle są, też wymagają dzisiaj więcej.
Po raz pierwszy w historii Paszportów mamy przypadek, że dwaj spośród trzech nominowanych już kiedyś dostali to wyróżnienie. Dorociński za rolę w filmie „Ogród Luizy”, Dawid za dokument „Bar na Victorii”. Może tym razem jednemu z nich się uda? Przypomnijmy jeszcze, iż w ubiegłym roku filmowy Paszport odebrał Rafael Lewandowski, reżyser debiutanckiego filmu „Kret”.
Nominowani:
*
Krytycy, którzy nominowali:
Barbara Hollender, „Rzeczpospolita”; Andrzej Kołodyński, „Kino”; Łukasz Maciejewski, „Film”, „Dziennik. Gazeta Prawna”; Michał Oleszczyk, filmolog, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI; Tadeusz Lubelski, Uniwersytet Jagielloński; Anita Piotrowska, „Tygodnik Powszechny”; Jacek Rakowiecki, były redaktor naczelny „Filmu”; Małgorzata Sadowska, „Newsweek”; Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”; Grażyna Torbicka, TVP 2.
*
Oprócz osób nominowanych zgłoszeni zostali:
Trzej artyści, którzy dostali najwięcej wskazań krytyków, są oficjalnie nominowani do nagrody kulturalnej POLITYKI. A oto pozostałe nazwiska wymienione w rekomendacjach:
Urszula Antoniak, reżyserka („Code Blue”); Michał Chaciński, krytyk, dyrektor Gdynia Film Festival; Anca Damian, reżyserka („Droga na drugą stronę”); Iza Komendołowicz, autorka książki „Elka”; Bodo Kox, reżyser offowy („Dziewczyna z szafy”); Joanna Kulig, aktorka, („Sponsoring”), Łukasz Maciejewski, autor książki „Aktorki”; Lech Majewski, reżyser („Młyn i krzyż”); Michał Marczak, dokumentalista („Fuck for Forest”); Maria Sadowska, reżyserka („Dzień kobiet”); Arkadiusz Tomiak, operator („Obława”); Robert Więckiewicz, aktor („W ciemności”).
POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012