Święto Niepodległości, kiedyś dość senne i mało kogo emocjonujące, od niedawna wyraźnie ożyło. Ale tylko dlatego, że zostało włączone do podręcznego zestawu wojny polsko-polskiej.
Husaria znowu kłusuje po ekranach w filmie „Bitwa pod Wiedniem”. Ostatnio zaś zrodził się pomysł, by skrzydlaci jeźdźcy pełnili wartę przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu jako symbol polskości. Dlaczego akurat ta formacja zbrojna wciąż jest obecna w zbiorowej wyobraźni Polaków?
Wolność słowa czy ochrona uczuć religijnych? Sąd Najwyższy, do którego wpłynęło pytanie prawne w związku ze sprawą Nergala, w zasadzie uchylił się od odpowiedzi, nie przyznając prymatu żadnej z tych wartości.
Najwyraźniej Opatrzność jednak czuwa nad Polakami i w trudnym momencie zesłała nam Jerzego Janowicza, zwanego Jerzykiem, którego paryskie sukcesy tenisowe dały moment odpoczynku od trotylu.
Tuż przed świętem, które w naturalny sposób skłania ludzi do refleksji nad życiem i śmiercią, politycy odegrali nie wiedzieć już który akt rytualnego spektaklu wokół in vitro i aborcji.
W nieszczęsnej historii z trotylem na wraku Tupolewa ujawniła się cała smoleńska antylogika, która od dwóch i pół roku zatruwa polskie życie publiczne.
Profesor filozofii Jacek Hołówka o tym, dlaczego w Polsce niemożliwa jest racjonalna, spokojna debata nad problemami bioetycznymi.
Jan Paweł II jest natchnieniem dla Kościoła w USA, twierdzi biograf papieża George Weigel. A dla Kościoła w Polsce?
Niby ogólnie coraz lepiej nam się żyje. A mimo to spektakularnie przybywa załamań nerwowych. Ni to depresji, ni wypalenia, jakiejś psychicznej rozsypki. Cierpi na nie kilka milionów spośród nas.
Niespodziewane hotelowe zniknięcia starszych pań trwały od 1971 r. Martwiąca się o panie obsługa zwykle powiadamiała policję.
Cukier w Polsce jest bardzo drogi. Droższy niż w Niemczech. Nic dziwnego, że najbogatsza polska firma spożywcza to właśnie spółka z tej branży. Prywatyzuje się od siedmiu lat: bez skutku, za to z aferami.
Właśnie zaczęliśmy się żegnać w Polsce z telewizją analogową. Po kraju krążą edukatorzy tłumaczący widzom szczegóły tej operacji. Ścigają się z hochsztaplerami, którzy chcą zarobić na cyfrowej rewolucji.
Ma 82 lata. Zwalnia odrobinę tempo. Jego majątek szacuje się na 20 mld dol. Niedawno kupił 8 proc. akcji Manchester United, bardziej dla frajdy niż w nadziei na zysk. Chce, by go zapamiętano nie jako wielkiego spekulanta finansowego, ale jako myśliciela.
Ameryka wybrała. Ale nowy prezydent nie przywróci dobrobytu i pełnego zatrudnienia sprzed kryzysu. Amerykanie uczą się oszczędzać, mniej konsumować i więcej rozmawiać.
To nie zmiana władzy była głównym tematem zakończonego niedawno zjazdu chińskich komunistów. Chiny muszą zmienić znacznie więcej, bo ich model rozwoju właśnie się wyczerpał.
W ciągu pięciu lat korsykańska mafia zamordowała 99 osób, ostatnio przewodniczącego miejscowej palestry. Ojczyzna Napoleona staje się francuską Sycylią, najniebezpieczniejszym regionem w Europie.
Obchodzony niedawno w Rosji Dzień Jedności (4 listopada), upamiętniający „wyzwolenie Moskwy od polskich interwentów”, to dobra okazja, by przypomnieć, co naprawdę działo się na Kremlu w 1612 r.
35 lat temu odbył się pierwszy wykład Uniwersytetu Latającego, nad którym patronat wkrótce objęło Towarzystwo Kursów Naukowych. W PRL była to jedna z form działalności opozycyjnej środowiska skupionego wokół KOR.
Odsłonięty pod koniec października w centrum Berlina monument upamiętniający pomordowanych Cyganów Europy był przedmiotem waśni i pertraktacji trwających 20 lat.
Niemal wszystkie media wspomniały o niedawnych premierach Apple, ale warto się bliżej przyjrzeć propozycjom tej firmy. Po pierwsze, wiele z tego, co się dzieje na rynku urządzeń mniej lub bardziej przenośnych, polega na imitowaniu rozwiązań Kalifornijczyków lub na trwaniu do nich w opozycji. Po drugie, nowe gadżety stanowią oznakę bezradności albo pewnej arogancji giganta stworzonego przez dwóch Steve’ów – Jobsa i Wozniaka.
Rozmowa z dr. Grzegorzem Broną, fizykiem, laureatem tegorocznej edycji Nagród Naukowych POLITYKI, z dziedziny nauk ścisłych, o tym jak zapoznać się z kwarkami.
Logopedia jest nauką o rozwijaniu prawidłowej mowy i usuwaniu jej wad. Kiedy warto z pomocy logopedów skorzystać?
Właśnie debiutuje najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoftu – Windows 8. Użytkownicy będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia i uczyć się (prawie) wszystkiego od nowa.
Dramat napisany oraz wyreżyserowany przez twórcę „Psów” ma posmak moralitetu starającego się podporządkować sensacyjnej fabule.
Spośród filmów na podobny temat „Na zawsze Laurence” wyróżnia się tym, że kieruje uwagę także w stronę partnerów osób transseksualnych oraz ich dramatów.
Jakby się zmówiono, w różnych teatrach w kraju niemal jednocześnie odbyły się premiery dzieł Pucciniego.
Wracając po ponad ćwierćwieczu do powieści Kubina, Krystian Lupa tworzy spektakl lustro, w którym mogą się przejrzeć współcześni artyści i intelektualiści.
Sobczak lubi pracować cyklami, drążyć temat, oglądać rzeczy z różnych stron.
Najciekawsze, przemawiające do wyobraźni, boleśnie prawdziwe są portrety i szkice postaci, z którymi los zetknął autorkę. Miłosz, Herbert, Woroszylski, Giedroyc, Kott, Edelman...
Powieść urzeka stylem, wyrafinowanym, pełnym gier językowych, ale przy tym lekkim, pozbawionym zbędnego pisarskiego kuglarstwa.
Przykro to mówić, ale Wiśniewski urządza matce w książce piekło.
Nie powinien słuchać tej płyty od końca, kto nie jest przygotowany na wstrząsy. Bo finał jest wyjątkowo przewrotny i zaskakujący.
Album pełen różnorodnych rytmów zestaw dziewięciu kompozycji, przy których z przyjemnością zapomina się o wszechobecnej muzycznej konfekcji.
ZZ Top dają ognia ze wszystkich dział.
Listopad to tradycyjna pora na festiwale jazzowe. Co nas czeka jesienią?
Przed nami XX edycja Paszportów "Polityki". Na pierwszy ogień idzie kategoria Film. Kto ma w tym roku szansę na sukces? Przedstawiamy trzech nominowanych, i jedynie w ramach ciekawostek dodajmy, że po raz pierwszy w historii Paszportów zdarzyło się, że dwaj spośród nich już kiedyś to wyróżnienie otrzymali.
Cyganie i cyganeria. Te dwa pojęcia postanowili odważnie połączyć w jedno kuratorzy wystawy w paryskim Grand Palais.
Startuje drugi sezon polskiego serialu „Bez tajemnic”, ale telewizyjnych produkcji, w których psychoterapeuci mają nam pomóc być szczęśliwymi, jest więcej.
Dzisiejsza Siłaczka jest czarna i walczy o to, żeby kobietom nie kaleczono genitaliów. „Jeśli udało się odwieść ludzi od krępowania stóp Chinkom, wierzę, że uda się zabronić rytualnego obrzezywania kobiet w Afryce”, mówi Sister Fa.
Rozmowa z dr. Olafem Żyliczem, psychologiem, o „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego, zbrodniach wypieranych z pamięci, winie, wstydzie i strachu po tragediach czasu wojny.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Braci Wachowskich już nie ma. Teraz twórcy „Matriksa” – bardziej tajemniczy niż filmy, które kręcą – każą na siebie mówić Statek Kosmiczny Wachowscy.
Rozmowa z Sergeiem Sikorskym, synem Igora Sikorsky’ego, pioniera lotnictwa i wynalazcy helikoptera.
Udział Jerzego Janowicza w finale turnieju ATP w Paryżu to jedna z największych sportowych sensacji tego roku na świecie. W tym sukcesie nie ma przypadku.
Minęły czasy, gdy gościom zimowych kurortów wystarczał dobry śnieg, brak kolejek przy wyciągach, a do tego sauna bądź termalny basen. Teraz, by ściągnąć narciarzy i snowboardzistów, trzeba zaoferować im jeszcze więcej.
Kryzys kryzysem, ale zimowe kurorty wciąż mogą chwalić się spektakularnymi inwestycjami.
Narty z rockerem wyglądają dziwnie. Za to jeżdżą przednio. I co ważne, w każdych warunkach.
Sezonowa wymiana ogumienia stała się już w Polsce zjawiskiem masowym. Kiedy zmieniać opony na zimowe i jak je wybierać?
Nagły wybuch sprawy śladów trotylu, odkrytych przez publicystę „Rzeczpospolitej” na pokładzie rozbitego Tupolewa, nie powinien nikogo dziwić.
Czterdzieści lat temu Staszek Bareja i Jacek Fedorowicz pisali scenariusz filmu, który zaczynał się tak: dwie dziewczynki, powiedzmy 6-letnie, stoją na chodniku przed furtką i płaczą.
W Arktyce zapada noc polarna. Słońca nie będzie tu przez najbliższe cztery miesiące.