Zima 2012: nowości oponiarskie

Opony z pomarańczy
Sezonowa wymiana ogumienia stała się już w Polsce zjawiskiem masowym. Kiedy zmieniać opony na zimowe i jak je wybierać?
Polityka

Ubiegły rok był dla branży rekordowy: sprzedano 11,4 mln sztuk opon do samochodów osobowych. W tym roku sprzedaż jest słabsza, ale Polska na tle Europy Zachodniej i tak jest wciąż jednym z najdynamiczniejszych rynków. Głównie za sprawą rosnącego segmentu opon zimowych. Z danych Firmy Oponiarskiej Dębica wynika, że w ciągu ostatniej dekady udział zimówek w sprzedaży wzrósł z 33 proc. do 44 proc.

W Sejmie pojawił się pomysł wprowadzenia obowiązku korzystania z opon zimowych od listopada do marca. Nie wiadomo, czy to potrzebne, bo jak widać, Polacy wybierają zimówki nie z przymusu, ale z rozsądku.

Kiedy zmieniać?

Późną jesienią wielu kierowców opada nerwowa rozterka: zmieniać opony na zimowe już czy czekać, aż zrobi się biało? Zmiana opon zawczasu ma tę zaletę, że unika się kolejek w warsztatach, a i mechanicy bez presji czasu mogą to zrobić staranniej. Są też minusy: przy wyższych temperaturach zimowe opony szybko się zużywają, a na mokrej nawierzchni nie trzymają tak dobrze jak letnie. Eksperci spierają się, kiedy najlepiej dokonać wymiany. Obowiązuje reguła mówiąca, że jeśli temperatura w ciągu dnia oscyluje wokół plus 7°C, to należy już pomyśleć o wizycie w warsztacie. Niektórzy jednak twierdzą, że opony letnie dają sobie radę nawet do 0°C.

Oczywiście, o ile nie spadnie śnieg, jak w ostatnich dniach października, bo wtedy przewaga opon zimowych staje się oczywista.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj