Nagrody Naukowe Polityki - rozmowa z laureatem

Trzeba stanąć blisko rury
Rozmowa z dr. Grzegorzem Broną, fizykiem, laureatem tegorocznej edycji Nagród Naukowych POLITYKI, z dziedziny nauk ścisłych, o tym jak zapoznać się z kwarkami.
Wizualizacja zderzenia dwóch protonów na podstawie badań w CERN.
AFP/EAST NEWS

Wizualizacja zderzenia dwóch protonów na podstawie badań w CERN.

Przemek Berg: – Kiedy zaczął się pan interesować fizyką cząstek?
Grzegorz Brona: – Już w liceum. Dzięki mojemu nauczycielowi fizyki prof. Stanisławowi Lipińskiemu postanowiłem, że zostanę fizykiem, a po przeczytaniu słynnej książki Leona Ledermana „Boska cząstka”, o poszukiwaniu bozonu Higgsa, postanowiłem dodatkowo, że zostanę fizykiem zajmującym się cząstkami elementarnymi. Na pierwszym roku studiów na Uniwersytecie Warszawskim miałem okazję rozpocząć współpracę z prof. Barbarą Badełek z Zakładu Fizyki Cząstek Elementarnych i to ona, przez następne lata, starała się rozbudzić moje zainteresowania, nie tylko bozonem Higgsa, ale w ogóle – całą fizyką cząstek elementarnych. Po trzecim roku studiów udało mi się wyjechać na staż do CERN. W czasie stażu rozpocząłem pracę przy eksperymencie Compass, wówczas największym realizowanym w ośrodku CERN. Po obronie doktoratu rozpoczęło się dla mnie kolejne wyzwanie – praca przy uruchomionym właśnie Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC).

Przez ponad dwa lata pracował pan bezpośrednio przy eksperymencie CMS w CERN. Wyjaśnijmy: CMS (Compact Muon Selenoid) to nazwa detektora cząstek i jednocześnie eksperymentu realizowanego przy zderzaczu LHC. Co pan tam robił?
Byłem na stażu naukowym opłacanym przez laboratorium CERN i zajmowałem stanowisko tzw.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną