Świat

Sztorm po huraganie?

Manhattan pogrążony w ciemnościach po ataku Sandy. Manhattan pogrążony w ciemnościach po ataku Sandy. EDUARDO MUNOZ/REUTERS / Forum

Zniszczone domy, brak prądu, kolejki po benzynę – dla mieszkańców New Jersey dotkniętych huraganem Sandy wtorkowe wybory prezydenckie były najmniejszym zmartwieniem. A będzie gorzej, bo według meteorologów nad Wschodnie Wybrzeże USA nadciąga nor’easter, zimowy sztorm podobny do huraganu. Na zrujnowanych obszarach już na początku tygodnia zaczął padać deszcz ze śniegiem, spadła też temperatura. W rezultacie władze musiały jednocześnie nieść pomoc, rozstawiać polowe lokale wyborcze i szykować się do ewakuacji kolejnych 40 tys. mieszkańców w samym tylko stanie Nowy Jork.

Wbrew nadziejom prawicowych mediów Sandy nie zaszkodził Barackowi Obamie. Na dzień przed wyborami niektórzy uważali wręcz, że mu pomoże – inaczej niż po Katrinie, tym razem władze federalne sprawnie zorganizowały pomoc, co dowiodło, że państwo, zaciekle zwalczane przez Mitta Romneya, na coś się jednak przydaje. Zarówno republikański gubernator New Jersey, jak i kojarzony z prawicą burmistrz Nowego Jorku chwalili Obamę za odpowiedź na kataklizm. Wyborów huragan jednak nie rozstrzygnął – w obu dotkniętych stanach prezydent od dawna miał pewną przewagę sondażową.

W Europie Obama wygrał już w przedbiegach – takie wyniki przyniosła tegoroczna edycja Transatlantic Trends, badania opinii publicznej prowadzonego przez German Marshall Fund. Gdyby Europejczycy mogli głosować, najwięcej głosów otrzymałby we Francji (89 proc.) i Niemczech (87 proc.). Urzędujący prezydent wygrałby nawet w Rosji i Polsce, choć w tych dwóch krajach zebrałby najmniej głosów w Europie – odpowiednio 27 i 35 proc. Polska jest też osobliwym krajem, gdzie największe poparcie na całym Kontynencie odnotował Mitt Romney – kandydat republikanów dostałby u nas 16 proc. głosów, znacznie więcej niż u innych Europejczyków. Co równie wymowne, 49 proc. Polaków nie wiedziałoby, na kogo zagłosować.

 

Polityka 45.2012 (2882) z dnia 07.11.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną