„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Leszek Dawid

Film 2012. Nominowany Leszek Dawid

Leszek Dawid Leszek Dawid Grzegorz Press
Za reżyserię filmu „Jesteś Bogiem”, za trafienie w swój czas i przyciągnięcie tłumów. Za niezwykłą w polskim kinie dokumentalną czystość i autentyzm w obrazie o legendarnych hip-hopowcach.
Bohaterowie ostatniego filmu Dawida „Jesteś bogiem” - od lewej: Rahim (David Ogrodnik), Magik (Marcin Kowalczyk) i Fokus (Tomasz Schuchardt), czyli filmowa Paktofonika.materiały prasowe Bohaterowie ostatniego filmu Dawida „Jesteś bogiem” - od lewej: Rahim (David Ogrodnik), Magik (Marcin Kowalczyk) i Fokus (Tomasz Schuchardt), czyli filmowa Paktofonika.

wideo

„Jesteś bogiem” - trailer filmu

WIDEO: red. Zdzisław Pietrasik opowiada o nominowanym Leszku Dawidzie.

Leszek Dawid urodził się w 1971 r. w Kluczborku. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim, jest też absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej. Jego dokument „Bar na Victorii”, nakręcony w czasie studiów, zdobył wiele nagród, między innymi Srebrnego Lajkonika w Krakowie. Jako reżyser, a także scenarzysta wielu krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, zyskał uznanie świata filmowego, został wykładowcą w Szkole Filmowej w Łodzi oraz członkiem Junge Akademie der Kunste w Berlinie.

Pełnometrażowym kinem fabularnym zajął się późno – jego debiut „Ki” miał premierę w 2011 r. na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Najnowszy obraz Dawida „Jesteś Bogiem” zobaczyło już prawie 1,4 mln widzów, co czyni go najpopularniejszą polską produkcją filmową 2012 r.

***

Nominujący o Leszku Dawidzie:

Film o legendarnym Magiku z Paktofoniki i katowickich hiphopowcach ma niezwykłą w polskim kinie dokumentalną czystość i autentyzm. Jest socjologicznym opisem, ale dotyka tajemnicy Magika. Odsłania romantyczny w istocie dramat rapera z blokowiska, jego schizofreniczne rozdarcie, zderzenie artysty z własną legendą: wzlot i poczucie małości.

Tadeusz Sobolewski

Jego film trafia w swój czas i przyciąga tłumy. Wychodząc od portretu rodzącego się w Polsce hip-hopu, portretuje Polskę czasu transformacji. Ponadto Leszek Dawid udowadnia, że jeśli reżyser bardzo chce, to może znaleźć nowe twarze wśród młodych polskich aktorów. Znakomita rola Marcina Kowalczyka.

Grażyna Torbicka

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Przegrasz czy wygrasz, wracaj do domu. Czyli jak sobie radzić z porażką i sukcesem

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną