Paszporty POLITYKI

Marcin Krzyształowicz

Film 2012. Nominowany Marcin Krzyształowicz

Marcin Krzyształowicz Marcin Krzyształowicz Grzegorz Press
Za reżyserię filmu „Obława”, który okazał się największą niespodzianką sezonu. Za nieschematyczne spojrzenie na historię i ostrzeżenie przed wydawaniem pochopnych sądów o czasach wojny.
W roli egzekutora reżyser obsadził w „Obławie” Marcina DorocińskiegoKino Świat/materiały prasowe W roli egzekutora reżyser obsadził w „Obławie” Marcina Dorocińskiego

wideo

„Obława” - trailer filmu

WIDEO: red. Zdzisław Pietrasik opowiada o nominowanym Marcinie Krzyształowiczu.

Marcin Krzyształowicz urodził się w 1969 r. w Krakowie. Studiował psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie ukończył Wydział Reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. Za szkolną etiudę „Coś mi zabrano” otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Studenckim w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów zajął się reżyserią filmów fabularnych, dokumentalnych, a także reklam i seriali. Jest również scenarzystą i autorem wierszy oraz opowiadań. W wywiadach przyznaje, że literatura inspiruje go bardziej niż kino.

W swoim najnowszym filmie fabularnym „Obława” czerpie inspiracje m.in. z zimnej i powściągliwej literatury skandynawskiej. Film, który reżyser zadedykował ojcu, żołnierzowi AK, na ostatnim festiwalu w Gdyni otrzymał Srebrne Lwy oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych i Lokalnych.

*

Nominujący o Marcinie Krzyształowiczu:

Jego film pokazuje, że czas wojny wszystkim odbiera niewinność. Nie ma tu herosów i bestii. Są ludzie wypaleni, zbrukani, z bagażem wspomnień trudnych do uniesienia. Świetny scenariusz z niechronologiczną, precyzyjną narracją. Znakomite aktorstwo. A przede wszystkim nieschematyczne spojrzenie na historię i ostrzeżenie przed wydawaniem pochopnych sądów.

Barbara Hollender

Reżyser, kojarzony z dwoma niezbyt udanymi tytułami sprzed dekady oraz z pracą przy telenowelach, zrealizował film udowadniający, że druga wojna światowa wciąż może być atrakcyjnym filmowo tematem. „Obława” to kino zanurzone w tradycji i nowoczesne, świetnie obsadzone i wspaniale sfotografowane. Największa niespodzianka sezonu.

Łukasz MaciejewskiPOWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną