wideo
Fragment spektaklu „Królowa Śniegu” w reż. Michała Borczucha.
Ur. w 1979 r. w Krakowie, reżyser, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Większość swoich spektakli zrealizował w Starym Teatrze w Krakowie: „Wielkiego człowieka do małych interesów” Aleksandra Fredry, „Ciemno wszędzie” Pawła Sali, „Lulu” Franka Wedekinda, „Wertera” według powieści J.W. Goethego czy niedawną premierę – „Brand. Miasto. Wybrani” według Ibsena. W warszawskim Teatrze Dramatycznym wystawił „Leonce’a i Lenę” Georga Büchnera, w TR Warszawa – „Portret Doriana Graya” Oscara Wilde’a i „Metafizykę dwugłowego cielęcia” Witkacego, we wrocławskim Polskim – inspirowany myślą Freuda spektakl „Hans, Dora i Wilk”. Jego najnowszą produkcją jest wystawiona w ujeżdżalni Stada Ogierów Książ w Wałbrzychu „Królowa Śniegu”, z akcją toczącą się w stacji badawczej na Antarktydzie.
*
Nominujący o Michale Borczuchu:
Nominacja za wrażliwość, która pozwala mu stwarzać teatralne światy niezwykłe, nieoczywiste, zaskakujące, ale zawsze bardzo osobiste, a także za unikatową metodę pracy z aktorem, która owocuje jedynymi w swoim rodzaju kreacjami na granicy błazeństwa i dotkliwego obnażenia.
Anna R. Burzyńska
Od lat konsekwentnie tworzy teatr osobny, sytuujący się na obrzeżach głównych nurtów i tematów polskiego życia teatralnego. Niezaangażowanie jego teatru ma wymiar ostrej wypowiedzi politycznej, a dzieciństwo jako temat najważniejszych spektakli staje się punktem operacyjnym wyostrzonego, wywrotowego spojrzenia na kulturę. Misterne, piękne, drapieżne i ciemne spektakle Borczucha, jak mało który teatr, wprawiają w zachwyt i wyprowadzają z równowagi.
Marcin Kościelniak
POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012