Paszporty POLITYKI

Radek Szlaga

Sztuki wizualne 2012. Nominowany Radek Szlaga

Radek Szlaga Radek Szlaga Leszek Zych / Polityka
Za umiejętną, inteligentną i bardzo dojrzałą zabawę malarstwem, pokazującą zarazem, że wątek ludyczny nie musi tłumić przekazu edukacyjnego. Za twórczość wciągającą widza w labirynt motywów, alegorii i narracji.
Obraz olejny „Mesjanizm” Radka Szlagi z 2012 r.Radek Szlaga Obraz olejny „Mesjanizm” Radka Szlagi z 2012 r.

Urodził się w 1979 r. w Gliwicach. Zajmuje się malarstwem, ale jest także autorem grafik, artystycznych książek i instalacji. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz w Akademie Vitvarnych Umeni w Pradze. W 2005 r. ukończył (dyplom z wyróżnieniem u prof. Jerzego Kałuckiego) Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2007 r. był współzałożycielem grupy artystycznej Penerstwo, do której należy także nasz laureat Wojciech Bąkowski. Pokazywał swoje prace m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Foksal i na licznych wystawach zagranicznych.

*

Nominujący o Radku Szladze:

Szlaga wyrasta na najciekawszego polskiego malarza „postsasnalowego” pokolenia. Odporny na „neosurrealistyczną” modę, balansuje na granicy ikonoklazmu, a jednocześnie nie traci wiary w malarstwo jako nośnik wielkich narracji, narzędzie opisu świata. Technicznie dociera do poziomu wirtuozerii, studiowanie tradycji przeplata z odważnym formalnym eksperymentem. Malarstwo Szlagi to twórczość wielowątkowa, dygresyjna, drażniąca, naładowana ekspresją, ironią i niepokojem, wciągająca widza w labirynt motywów, alegorii i narracji.

Stach Szabłowski

Nominacja za umiejętną, inteligentną i bardzo dojrzałą zabawę malarstwem, pokazującą zarazem, że wątek ludyczny nie musi tłumić przekazu edukacyjnego.

Jacek Werbanowski

Szlaga wykreował malarstwo niepohamowane w narracyjnym opisie świata, wchłaniające inne media i panujące nad nimi. Malarstwo kreujące rozgałęziającą i splatającą się fabułę o rebelii kiełkującej w różnych zaściankach współczesnej plemienności.

Grzegorz Borkowski

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną