Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Wojciech Blecharz

Muzyka poważna 2012. Nominowany Wojciech Blecharz

Wojciech Blecharz Wojciech Blecharz materiały prasowe
Za niestrudzone poszukiwanie tożsamości i własnego języka muzycznego. Za ciekawość świata dźwięków i otwartość postawy twórczej potwierdzone wyróżnieniem na Kursach Muzyki Nowej w Darmstadt.
Partytura utworu, za który Blecharz otrzymał prestiżową Nagrodę-Stypendium podczas 46. Letnich Kursów Muzyki Nowej w Darmstadt.Wojciech Blecharz/materiały prasowe Partytura utworu, za który Blecharz otrzymał prestiżową Nagrodę-Stypendium podczas 46. Letnich Kursów Muzyki Nowej w Darmstadt.

wideo

Kompozycja „Airlines” Wojciecha Blecharza w wykonaniu Quartet New Generation.

Urodził się w 1981 r. w Gdyni. Studiował na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym, a obecnie odbywa studia doktoranckie na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Prócz tego, że zajmuje się komponowaniem, jest też oboistą, a w latach 2000–05 był kierownikiem muzycznym zespołu muzyki średniowiecznej Pressus, z którym zdobył szereg ważnych nagród na konkursach. Od kilku lat współpracuje ze Śląskim Teatrem Tańca, pisał też muzykę do spektakli teatrów w Vancouver, Waszyngtonie, Filadelfii, Columbus, Rotterdamie i Warszawie. Jest laureatem kilku konkursów kompozytorskich w Polsce i w Czechach. Jego utwory były wykonywane na festiwalach polskich i zagranicznych; ostatnio na Warszawskiej Jesieni. Otrzymał stypendia ministra kultury oraz stypendium Académie Musicale de Villecroze (Francja). Uczestniczył w kursach Karlheinza Stockhausena w Kürten oraz w Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt. Teatr Wielki – Opera Narodowa zamówił u niego operę kameralną Transcryptum.

*

Nominujący o Wojciechu Blecharzu:

To jeden z najzdolniejszych kompozytorów polskich młodego pokolenia, z niebywałą wyobraźnią i wrażliwością na barwę.

Robert Kamyk

Za niestrudzone poszukiwanie tożsamości i własnego języka muzycznego. Za ciekawość świata dźwięków i otwartość postawy twórczej potwierdzone tegorocznym wyróżnieniem na Kursach Muzyki Nowej w Darmstadt.

Dorota Kozińska

Muzyk ogromnie wrażliwy, nieco introwertyczny, potrafiący zaskoczyć własnymi pomysłami nawet wówczas, gdy pozornie porusza się po ścieżkach, które zna odbiorca jego muzyki. Z niecierpliwością czekamy na zaplanowaną na 2013 r. premierę jego utworu w Operze Narodowej.

Jacek Marczyński

Za silnie emocjonalną, a zarazem zdyscyplinowaną nową muzykę. Jego kompozycje stanowią unikatowy w polskim świecie muzycznym autobiograficzny przekaz przemawiający zarazem do emocji i intelektu.

Adam Suprynowicz

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Współczuć, jak to łatwo powiedzieć. Mężczyźni robią to inaczej

Politycy – choć pewnie nie tylko oni – powinni się dziś poddać treningowi współczucia. Szczególnie ci, którzy są mężczyznami.

Marcin Grudzień
02.10.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną