Paszporty POLITYKI

Wojciech Blecharz

Muzyka poważna 2012. Nominowany Wojciech Blecharz

Wojciech Blecharz Wojciech Blecharz materiały prasowe
Za niestrudzone poszukiwanie tożsamości i własnego języka muzycznego. Za ciekawość świata dźwięków i otwartość postawy twórczej potwierdzone wyróżnieniem na Kursach Muzyki Nowej w Darmstadt.
Partytura utworu, za który Blecharz otrzymał prestiżową Nagrodę-Stypendium podczas 46. Letnich Kursów Muzyki Nowej w Darmstadt.Wojciech Blecharz/materiały prasowe Partytura utworu, za który Blecharz otrzymał prestiżową Nagrodę-Stypendium podczas 46. Letnich Kursów Muzyki Nowej w Darmstadt.

wideo

Kompozycja „Airlines” Wojciecha Blecharza w wykonaniu Quartet New Generation.

Urodził się w 1981 r. w Gdyni. Studiował na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym, a obecnie odbywa studia doktoranckie na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Prócz tego, że zajmuje się komponowaniem, jest też oboistą, a w latach 2000–05 był kierownikiem muzycznym zespołu muzyki średniowiecznej Pressus, z którym zdobył szereg ważnych nagród na konkursach. Od kilku lat współpracuje ze Śląskim Teatrem Tańca, pisał też muzykę do spektakli teatrów w Vancouver, Waszyngtonie, Filadelfii, Columbus, Rotterdamie i Warszawie. Jest laureatem kilku konkursów kompozytorskich w Polsce i w Czechach. Jego utwory były wykonywane na festiwalach polskich i zagranicznych; ostatnio na Warszawskiej Jesieni. Otrzymał stypendia ministra kultury oraz stypendium Académie Musicale de Villecroze (Francja). Uczestniczył w kursach Karlheinza Stockhausena w Kürten oraz w Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt. Teatr Wielki – Opera Narodowa zamówił u niego operę kameralną Transcryptum.

*

Nominujący o Wojciechu Blecharzu:

To jeden z najzdolniejszych kompozytorów polskich młodego pokolenia, z niebywałą wyobraźnią i wrażliwością na barwę.

Robert Kamyk

Za niestrudzone poszukiwanie tożsamości i własnego języka muzycznego. Za ciekawość świata dźwięków i otwartość postawy twórczej potwierdzone tegorocznym wyróżnieniem na Kursach Muzyki Nowej w Darmstadt.

Dorota Kozińska

Muzyk ogromnie wrażliwy, nieco introwertyczny, potrafiący zaskoczyć własnymi pomysłami nawet wówczas, gdy pozornie porusza się po ścieżkach, które zna odbiorca jego muzyki. Z niecierpliwością czekamy na zaplanowaną na 2013 r. premierę jego utworu w Operze Narodowej.

Jacek Marczyński

Za silnie emocjonalną, a zarazem zdyscyplinowaną nową muzykę. Jego kompozycje stanowią unikatowy w polskim świecie muzycznym autobiograficzny przekaz przemawiający zarazem do emocji i intelektu.

Adam Suprynowicz

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną