Paszporty POLITYKI

Marcin Masecki

Muzyka popularna 2012. Nominowany Marcin Masecki

Marcin Masecki Marcin Masecki Tomasz Dubiel / materiały prasowe
Za to, że jako błyskotliwy pianista i kompozytor erudyta z humorem, inteligencją i bezczelnym wdziękiem wywraca i przedefiniowuje muzyczne kanony.
Okładka płyty „Profesjonalizm”materiały prasowe Okładka płyty „Profesjonalizm”

wideo

Masecki na Festiwalu Strefa Inne Brzmienia w Lublinie

Urodzony w 1982 r., pianista, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Gra jazz i muzykę poważną. Współpracował i współpracuje m.in. z takimi artystami, jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, Macio Moretti, Raphael Rogiński. W 2012 r. wydał album „Die Kunst der Fuge”. Jest to autorska, także w kwestii techniki nagrania („Sztukę fugi” Masecki zarejestrował na dyktafon), wersja niedokończonego dzieła J.S. Bacha – celowo „brudna” brzmieniowo i choćby przez to prowokacyjna, uznana jednak przez wielu krytyków za wydarzenie roku. We wrześniu ubiegłego roku ukazała się płyta jego sekstetu Profesjonalizm.

*

Nominujący o Marcinie Maseckim:

Wymyka się wszelkim kategoryzacjom, gra jak żaden inny pianista, co dotyczy zarówno improwizacji, jak i odtwarzania partytury. Kochają go i nienawidzą jazzmani oraz awangardziści, a on nic sobie z tego nie robi i uwielbia przebywać w Buenos Aires.

Grzegorz Brzozowicz

Od kilku lat jest nazywany nadzieją polskiego jazzu. Tymczasem pianista Marcin Masecki nie jest już ani nadzieją, ani nawet nie gra jazzu. W tym roku nagrał płytę z utworami Bacha, w zeszłym z Profesjonalizmem, a w międzyczasie zagrał masę koncertów w Polsce i za granicą, dał występy solowe, z własnym bigbandem i alternatywną grupą ParisTetris. Jest młody i wciąż nieprzewidywalny.

Jacek Skolimowski

Najwyższa pora docenić największy talent polskiego jazzu ostatnich lat. Zaistniał jako postać, która działając na drugim planie, potrafi zmienić oblicze całego projektu, o czym przekonała m.in. współpraca z Pink Freud i Wojciechem Mazolewskim, nagra­nia solowe czy album „Chopin Chopin Chopin” działającego pod jego wodzą sekstetu Profesjonalizm. Masecki prezentuje się jako błyskotliwy pianista i kompozytor erudyta, który z humorem, inteligencją i bezczelnym wdziękiem wywraca i przedefiniowuje muzyczne kanony.

Rafał Księżyk

POWRÓT: Serwis Paszporty POLITYKI 2012

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną