Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

TWOgether Duo

Muzyka poważna: TWOgether Duo

Aleksandra Ferfecka / materiały prasowe
Nagroda za dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję w budowaniu repertuaru na nietuzinkowy zestaw instrumentów.

Paszport POLITYKI w kategorii Muzyka poważna otrzymał TWOgether Duo – za dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję w budowaniu repertuaru na nietuzinkowy zestaw instrumentów.

TWOgether Duo to duet złożony z wiolonczelistki Magdaleny Bojanowicz i akordeonisty Macieja Frąckiewicza powstał w 2007 r. pod nazwą TWOgether Duo. Niecodzienne połączenie instrumentów wykorzystują do wykonywania zarówno transkrypcji muzyki klasycznej od Bacha do Piazzolli, jak i muzyki współczesnej, m.in. Hanny Kulenty, Cezarego Duchnowskiego, Wojciecha Ziemowita Zycha.

W tym roku zadebiutowali na Warszawskiej Jesieni, ukazała się też ich pierwsza płyta „Satin” (Wydawnictwo Sarton) z polskimi utworami współczesnymi, w większości zamówionymi przez duet specjalnie do tego celu dzięki stypendium Młoda Polska.

Co mówili nominujący o TWOgether Duo jeszcze przed głosowaniem Internautów?

Nominacja za wybitne predyspozycje do wykonywania muzyki współczesnej, przyczynianie się do powstawania nowych utworów (animowanie twórczości polskich kompozytorów). Za umiejętność tworzenia nastrojów, pasjonujący dialog i doskonałe muzyczne porozumienie, wrażliwe ucho — Anna S. Dębowska.

Za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje współczesnego repertuaru oraz za śmiałość w odkrywaniu nowych przestrzeni brzmieniowych — Robert Kamyk.

Duet idealny, choć nieoczywisty, bo akordeon i wiolonczela to nie są nasze „narodowe” instrumenty. Nominacja za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania. Za wiolonczelę, która nie musi grać wyłącznie Bacha, i za akordeon, który nie musi być Piazzollą. Choć Bojanowicz i Frąckiewicz także i ich grają — Jacek Hawryluk.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Wojciech Blecharz, Agnieszka Budzińska-Bennett, TWOgether Duo

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Dorosłe kobiety z ADHD. „Zawsze miałam najwięcej uwag w dzienniczku”

W dzieciństwie ciągle słyszały: nie wierć się, przestań się bujać, owsiki masz? Albo: nie gadaj, nie przeszkadzaj, nie przerywaj. Diagnoza przyszła znacznie później.

Agnieszka Gierczak-Cywińska
30.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną