Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Elżbieta Penderecka

Kreator Kultury: Elżbieta Penderecka

Bruno Fidrych / materiały prasowe
Nagroda za stworzenie ważnych wydarzeń muzycznych, przede wszystkim Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena.

Tytuł Kreatora Kultury otrzymała w tym roku Elżbieta Penderecka – za stworzenie ważnych wydarzeń muzycznych, przede wszystkim Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Za wydobycie na światło dzienne rękopisów wielkich kompozytorów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Za patronowanie zespołom Sinfonietta Cracovia i Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej. Za ogromne zasługi dla polskiego życia muzycznego, którego jest kreatorką i dobrym duchem.

Elżbieta Penderecka urodziła się w 1947 r. w Krakowie. Studiowała fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1965 r. prowadzi sekretariat swojego męża Krzysztofa Pendereckiego. W latach 1990–95 prowadziła współzałożoną przez siebie pierwszą prywatną agencję kulturalną Heritage Promotion of Music and Art; w latach 1992–2002 pomagała mężowi w organizacji Festiwalu im. Pablo Casalsa w San Juan w Portoryko, którego był dyrektorem artystycznym. W 1997 r. zainicjowała cykl Koncerty Wielkich Mistrzów – Elżbieta Penderecka zaprasza, w ramach którego wystąpili m.in. Jessye Norman i Mścisław Rostropowicz.

W latach 1996–2000 była przewodniczącą rady programowej Festiwalu Kraków 2000 – Europejskie Miasto Kultury, a w 1998 r. dyrektorem artystycznym Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. W 1997 r. za jej sprawą powstał Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena (najpierw w Krakowie, od 2004 r. w Warszawie). W 2003 r. objęła funkcję prezesa Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. Stworzyła też Festiwal Pianistyczny, który od 2004 r. odbywa się w Warszawie, stanowiąc kontynuację jej krakowskiego festiwalu Mistrzowie Fortepianu – wielkie talenty. Przyczyniła się do powstania orkiestry kameralnej Sinfonietta Cracovia, stanowiącej oficjalną orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Została uhonorowana m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2011 r.), a z międzynarodowych m.in. Europejską Nagrodą Kultury (2002 r.), Złotym Krzyżem za Zasługi dla Republiki Austrii i innymi odznaczeniami z Włoch, Litwy, Armenii, Wenezueli. W zeszłym roku otrzymała jedno z najwyższych odznaczeń niemieckich – Krzyż Zasługi na Wstędze.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną