Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Krzysztof Penderecki

Kreator Kultury: Krzysztof Penderecki

Bruno Fidrych / materiały prasowe
Nagroda za wybitne i nowatorskie kompozycje, dzięki którym polska muzyka zdobyła międzynarodową sławę.

Tytuł Kreatora Kultury otrzymał w tym roku Krzysztof Penderecki – za wybitne i nowatorskie kompozycje, dzięki którym polska muzyka zdobyła międzynarodową sławę. Za utwory awangardowe, takie jak „Tren”, „Anaklaksis”, „Polymorphia”, „Pasja” i „Jutrznia”, ale i za te, w których porządkował swoje muzyczne uniwersum: opery, symfonie, „Polskie Requiem”, muzykę kameralną. Za wieloletnią działalność pedagogiczną oraz owocną współpracę z młodymi artystami, którzy na nowo odkrywają jego muzykę, a on jest dla nich Mistrzem i partnerem inspirującym do twórczych poszukiwań.

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję w Krakowie najpierw u Franciszka Skołyszewskiego, w latach 1955–58 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie Artura Malawskiego, a po jego śmierci Stanisława Wiechowicza. W 1959 r. odniósł spektakularny sukces na konkursie Związku Kompozytorów Polskich: otrzymał trzy nagrody za „Strofy”, „Emanacje” i „Psalmy Dawida”. Szybko stał się gwiazdą światowej awangardy. Dwukrotnie otrzymał Prix Italia: za Pasję wg św. Łukasza (1967 r.) i za „Dies irae” (1958 r.).

Zaraz po studiach rozpoczął działalność pedagogiczną. W latach 1987–90 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej, w latach 1992–2002 dyrektorem artystycznym Festiwalu Pablo Casalsa w San Juan w Portoryko. Od 1997 r. jest dyrektorem muzycznym orkiestry Sinfonia Varsovia, od 1998 r. doradcą Beijing Music Festival w Pekinie. Jako dyrygent zadebiutował w 1971 r. w Donaueschingen, wykonując swój utwór „Actions” na zespół freejazzowy. Od 1988 r. jest głównym gościnnym dyrygentem Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks w Hamburgu, od 2000 r. gościnnym dyrygentem China Philharmonic Orchestra.

Jest inicjatorem Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, którego celem jest rozwój młodych talentów muzycznych; siedziba buduje się koło jego posiadłości (oficjalne otwarcie na wiosnę). Został wyróżniony licznymi doktoratami honoris causa i odznaczeniami (z Orderem Orła Białego na czele) oraz nagrodami, m.in. Nagrodą im. Herdera (1977), Nagrodą im. Sibeliusa (1983), Premio Grammy Award (1988, 1999, 2001).

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Kleszcz: pospolity, łąkowy, afrykański. Dlaczego nam grożą i jak się ich pozbyć

Wiktoria Romanek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opowiada „Polityce” o tym, jak rozróżnić kleszcze, o Narodowym Kleszczobraniu oraz tym, co robić, gdy znajdziemy kleszcza wbitego w nasze ciało lub ciało naszego czworonożnego przyjaciela.

Maciej Jaźwiecki
16.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną