Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Apollon Musagète Quartett

Muzyka poważna: Apollon Musagète Quartett

Marco Borggreve
Nagroda za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy.

Paszport POLITYKI w kategorii „Muzyka poważna” otrzymał zespół Apollon Musagète Quartett – za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej, oraz za wybitną płytę „Multitude”.

Zespół powstał w 2006 r. w Wiedniu, gdzie jego członkowie (głównie absolwenci warszawskiej uczelni muzycznej) kontynuowali studia kameralistyki u słynnego Alban Berg Quartett. W skład zespołu wchodzą: skrzypkowie Paweł Zalejski i Bartosz Zachłod, altowiolista Piotr Szumieł i wiolonczelista Piotr Skweres. Wszyscy około 30-letni. Kwartet ma na koncie m.in. zwycięstwo w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (2008 r.). Koncertował w nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Herkulessaal i Gasteig w Monachium, Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurychu, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu. Kwartet czyni też wypady poza muzykę klasyczną: dla firmy Deutsche Grammophon nagrał w 2011 r. z Tori Amos płytę „Night of Hunters”.

W ubiegłym roku wydał album „Multitude” (Decca), na którym znalazły się kwartety zeszłorocznych wielkich jubilatów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, a do nich dołączony został utwór „Multitude” autorstwa członków zespołu, zainspirowany dziełem Lutosławskiego.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Apollon Musagète Quartett, Katarzyna Budnik-Gałązka, Karol Kozłowski

Polityka 3.2014 (2941) z dnia 14.01.2014; Paszporty POLITYKI 2013; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Apollon Musagète Quartett"
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną