Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Tomasz Stańko

Kreator Kultury: Tomasz Stańko

Jacek Domiński / Reporter
Nagroda za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy.

Nagrodę specjalną POLITYKI, tytuł Kreatora Kultury, otrzymał w tym roku Tomasz Stańko – za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy. Za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności. Za promowanie polskich muzyków za granicą.

Urodził się w 1942 r. w Rzeszowie. Od ponad 50 lat grywa jako trębacz z najlepszymi składami muzyków krajowych i zagranicznych, w ostatnich dekadach będąc jednym z najbardziej znanych i utytułowanych polskich artystów za granicą. Brał udział w nagraniu „Astigmatic” Krzysztofa Komedy (1966 r.), uznawanej za najsłynniejszą polską jazzową płytę wszech czasów, potem stanął na czele własnego kwintetu (ważna, dedykowana zmarłemu Komedzie płyta „Music For K”), grywał wreszcie regularnie z wybitnymi muzykami światowymi, rozpoczynając w 1976 r. – albumem „Balladyna” – współpracę z jedną z najważniejszych współczesnych wytwórni jazzowych, monachijską ECM. Dla polskiej sceny był kluczową postacią jako improwizator świetnie odnajdujący się w dziedzinie free jazzu, odważny i poszukujący. Później – jako postać potrafiąca pogodzić tradycję i awangardę we własnym, charakterystycznym stylu, którym nacechowany jest także najnowszy, nagrany z nowojorskim kwartetem album „Wisława”.

Jego pozycja na arenie międzynarodowej pozwalała mu promować polskich muzyków. Tak było z triem – Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz – z którym nagrywał już w początkach XXI w. Regularnie zwracał uwagę na wybitne indywidualności z najmłodszej generacji jazzmanów. Był jedną z pierwszych uznanych gwiazd, które zauważyły potencjał sceny yassowej. A na prowadzony przez siebie festiwal Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej regularnie sprowadza wielkie nazwiska ze świata jazzu, wpływając na rozwój miejscowej sceny i edukację publiczności.

Polityka 3.2014 (2941) z dnia 14.01.2014; Paszporty POLITYKI 2013; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Tomasz Stańko"
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną