Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

W rytmie poloneza

Paszporty Polityki rozdane po raz 21.

Pierwsze damy Rzeczpospolitej: pani prezydentowa Anna Komorowska, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz z dziennikarkami POLITYKI Janiną Paradowską i Joanną Solską. Pierwsze damy Rzeczpospolitej: pani prezydentowa Anna Komorowska, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz z dziennikarkami POLITYKI Janiną Paradowską i Joanną Solską. Tadeusz Późniak / Polityka
W trzecią dekadę istnienia Paszportów POLITYKI weszliśmy tanecznym krokiem. Podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej prowadzącym, wręczającym, nominowanym, laureatom i gościom towarzyszyła Orkiestra Polonezy Marcina Maseckiego.

Dziesięcioosobowa dęta Orkiestra Polonezy, napisanymi przez Marcina Maseckiego specjalnie dla nas utworami, wprowadziła na scenę Teatru Wielkiego wodzirejów tegorocznej gali: Grażynę Torbicką i redaktora naczelnego POLITYKI Jerzego Baczyńskiego. Prowadziła nas przez kolejnych sześć kategorii, w których od lat przyznajemy nagrody, by na koniec zatrąbić na cześć laureata Nagrody Specjalnej – Kreatora Kultury. Było to nie lada wyzwanie, w tym roku bowiem mieliśmy zaszczyt przyznać ten mistrzowski tytuł znakomitemu jazzmanowi, wirtuozowi trąbki Tomaszowi Stańce.

Duet Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin w drodze po teatralny Paszport.Leszek Zych/PolitykaDuet Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin w drodze po teatralny Paszport.

Zaczęliśmy od powitania gości ze świata polityki, tym razem reprezentowanego przez kobiety – „pierwsze damy Rzeczpospolitej”: marszałek Sejmu Ewę Kopacz, panią prezydentową Annę Komorowską, prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz Małgorzatę Kidawę-Błońską, świeżą rzeczniczkę rządu. „To najlepszy dowód na to, że Polska jest kobietą” – podsumowała powitanie Grażyna Torbicka.

Nasi tegoroczni laureaci z Orkiestrą Polonezy pod batutą nagrodzonego Marcina Maseckiego.Nasi tegoroczni laureaci z Orkiestrą Polonezy pod batutą nagrodzonego Marcina Maseckiego.

Przypominając gościom w teatrze i telewidzom (a tych ostatnich było podczas retransmisji gali w telewizyjnej Dwójce wyjątkowo wielu, mimo nocnej pory oglądało nas niemal półtora miliona osób) zasady przyznawania Paszportów, prowadzący zarazem apelowali. Do mecenasów i sponsorów, licznie zgromadzonych na sali szefów instytucji publicznych i prywatnych firm o spojrzenie życzliwym okiem i wsparcie dla inicjatyw artystycznych posiadaczy tego szczególnego dokumentu. Dołączył się do tego niejako prezydent Bronisław Komorowski, który w specjalnym liście napisał, że Paszporty „pozwalają zobaczyć już teraz, jak jutro będzie wyglądać artystyczna Polska”.

Prowadzący galę Grażyna Torbicka i redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński.Leszek Zych/PolitykaProwadzący galę Grażyna Torbicka i redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński.

Po ogłoszeniu nazwisk laureatów we wszystkich sześciu kategoriach okazało się, że mają oni pewne cechy wspólne. Jedną z nich jest działanie ponad podziałami: formalnymi, gatunkowymi i państwowymi. Wielu z nich to prawdziwi obywatele świata. Uhonorowani w dziedzinie muzyki poważnej członkowie Apollon Musagète Quartett przybyli do nas z Monachium i Wiednia. Pisarz Ziemowit Szczerek Paszport otrzymał za książkę z reportażami z Ukrainy „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”; na stypendiach zagranicznych powstawały także prace laureatki w dziedzinie sztuk wizualnych Anety Grzeszykowskiej. Dla wielu z nich Paszport POLITYKI będzie więc tyleż dokumentem potwierdzającym zdolności do przekraczania granic i dowodem jakości dokonań artystycznych, co zaproszeniem do wizyt w starym kraju.

Kreator Kultury Tomasz Stańko z córką Anną.Kreator Kultury Tomasz Stańko z córką Anną.

Naszych tegorocznych laureatów łączy także to, że w swoich dziełach poruszają najważniejsze i najgorętsze tematy debaty publicznej: feminizm, gender, tożsamość seksualną, nowe definiowanie tradycji, rewizje historii, spojrzenie na stosunki polsko-ukraińskie. Także wśród wręczających im Paszporty nie zabrakło twórców, o których dziełach w minionym roku długo i namiętnie dyskutowaliśmy. W sztukach wizualnych Paszportu Anecie Grzeszykowskiej gratulowała Julita Wójcik, autorka cyklicznie podpalanej i odbudowywanej tęczy na pl. Zbawiciela, w teatrze duetowi dramatopisarsko-reżyserskiemu Jolanta Janiczak-Wiktor Rubin nagrodę wręczał Jan Klata, którego prowadzący powitali jako dyrektora Starego Teatru w Krakowie, teraz na uchodźstwie w Warszawie (nawiązując do manifestacji grupki widzów na jego spektaklu „Do Damaszku”, domagających się odwołania go z funkcji). W kategorii filmowej Dawidowi Ogrodnikowi Paszport wręczyła Małgorzata Szumowska, reżyserka robiącego międzynarodową karierę „W imię...”, a w muzyce popularnej – Maria Peszek, piosenkarka, autorka szeroko komentowanej płyty „Jezus Maria Peszek”.

Anna Komorowska z Maciejem Klimczakiem, prezydenckim ministrem, i prezesem PZU Andrzejem Klesykiem.Tadeusz Późniak/PolitykaAnna Komorowska z Maciejem Klimczakiem, prezydenckim ministrem, i prezesem PZU Andrzejem Klesykiem.

Laureaci dziękowali dziennikarzom i krytykom za wybór i swoim najbliższym za inspirację. Tomasz Stańko dziękował córce Annie, z którą od kilku lat wspólnie pracuje. Dawid Ogrodnik rozbawił salę uwagą: „No, to mam problem, bo podobnie jak pani Grażyna Torbicka w programie »Kocham kino« obstawiałem Agatę Kuleszę”. Janiczak i Rubin dziękowali zespołowi Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, z którym zrealizowali spektakl „Caryca Katarzyna”, który przyniósł im nominację do Paszportu i samą nagrodę. Podzielili się też informacją, że najnowszy spektakl, o Mickiewiczu i towiańczykach, wystawią u Jana Klaty w Starym Teatrze. Ziemowit Szczerek na pytanie, czy lubi Polaków (niezbyt miło opisanych w „Przyjdzie Mordor i was zje”), odpowiedział, że tak, ale z rozsądkiem, bo „klękanie przed samym sobą nie ma sensu”. Marcin Masecki odbierał zaś Paszport z batutą w ręku, nie przerywając dyrygowania Orkiestrą Polonezy.

Eustachy Rylski i Feliks Falk.Eustachy Rylski i Feliks Falk.

Tym razem nikt z laureatów i laureatek nie wygłosił manifestu, nie apelował, nie demonstrował... Na to będzie miejsce podczas wywiadów z laureatami, które będziemy publikować w kolejnych numerach POLITYKI.

Po godzinnej gali przyszedł czas na bankiet, który jako okazja do spotkania i rozmów ponad podziałami staje się równie ważny jak sama gala. W tym roku w foyer na trzech piętrach Teatru Wielkiego przy przekąskach i szklaneczce Johnnie Walkera bawiło się ponad półtora tysiąca gości.

Nowy image Marii Peszek.Mateusz Jagielski/EAST NEWSNowy image Marii Peszek.

Wśród nich ludzie kultury i nauki, m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Juliusz Braun, Andrzej Chyra, Paweł Dunin-Wąsowicz, Feliks Falk, Jerzy Gruza, Dorota Kamińska, Mateusz Kościukiewicz, Irena i Jerzy Koźmińscy, Stefan Laudyn, Michał Merczyński, Chris Niedenthal, Marta Nieradkiewicz, Maciej Nowak, Anda Rottenberg, Allan Starski, Małgorzata Walewska, Hanna Wróblewska, Janusz Zaorski.

Przybyli przedstawiciele sponsorów, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie: prezes PZU Andrzej Klesyk, Wojciech Wróblewski (PZU), prezes Banku Pekao SA Luigi Lovaglio, wiceprezes Banku Pekao SA Andrzej Kopyrski, prezes PGE Marek Woszczyk, wiceprezesi PGNiG: Jerzy Kurella, Jarosław Bauc i Andrzej Parafianowicz.

Świat biznesu reprezentowali m.in.: wiceprezes firmy ATLAS Jacek Michalak, prezes Citi Banku Sławomir C. Sikora i prezes BRE Banku Cezary Stypułkowski.

Małgorzata Walewska z Jerzym Iwaszkiewiczem.Małgorzata Walewska z Jerzym Iwaszkiewiczem.

Nie zabrakło polityków, z artystami rozmawiali m.in. szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, podsekretarze stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Klimczak i Jaromir Sokołowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, szef Klubu Parlamentarnego PO Rafał Grupiński, przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska, Andrzej Olechowski.

Nie zawiedli także nasi laureaci z poprzednich lat, przybyli m.in.: Rafael Lewandowski, Wojciech Bąkowski, Dominik Połoński, Katarzyna Kozyra, Jacek Dehnel, Misia Furtak, L.U.C, Michał Witkowski i Maciej Szajkowski.

Jak zawsze malowniczy Maciej Nowak.Jak zawsze malowniczy Maciej Nowak.

Wielu z naszych gości mówiło nam, że Paszporty stały się już wielką instytucją publiczną, a gala ich wręczenia – obowiązkowym punktem każdego roku i prawdziwym otwarciem nowego sezonu kulturalnego, że to okazja, aby przekonać się, jak ważna jest kultura. A zarazem szansa bezpośredniego spotkania z twórcami jeszcze młodymi, ale już z wartościowym dorobkiem. Dla laureatów oznacza to większe zaufanie ze strony mecenasów i uwagę mediów.

Polityka 4.2014 (2942) z dnia 21.01.2014; Kultura; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "W rytmie poloneza"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną