Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Pablopavo

Muzyka popularna. Nominowani: Pablopavo

Pablopavo Pablopavo Leszek Zych / Polityka
Równie dobrze mógłby być nominowany w kategorii literatura.

Prywatnie: Paweł Sołtys, wokalista, instrumentalista, autor tekstów, zdobył nominację do Paszportu w dziedzinie muzyki popularnej, ale równie dobrze mógłby być nominowany w kategorii literatura (był zresztą do niej w tym roku zgłaszany). Nic dziwnego, że Agnieszka Szydłowska w uzasadnieniu nominacji napisała: „Zanim jego teksty trafią do podręczników języka polskiego i zanim na stałe wejdzie do zacnego grona mistrzów polskiej piosenki, jego wyjątkowa umiejętność opowiadania historii, których nośnikiem pozostaje muzyka, powinna zostać doceniona”.

Pablopavo (ur. w 1978 r.) karierę muzyczną zaczął 14 lat temu w zespole Saduba, w 2002 r. był współzałożycielem Zjednoczenia Sound System, tria specjalizującego się w muzyce jamajskiej, a od 2003 r. jest wokalistą warszawskiego zespołu reggae Vavamuffin. Krytycy muzyczni od razu zauważyli, że Paweł jest niezrównanym wokalistą-melorecytatorem, któremu mogą pozazdrościć wszyscy rodzimi hiphopowcy wraz z wokalistami rozmaitych modnych odmian reggae, jak dancehall czy ragga. „Terminował na scenie reggae, ale od kilku lat skutecznie udowadnia, że coraz pewniej czuje się w każdym gatunku, który tylko pozwala mu dać upust jego literackim inklinacjom. Jest trochę nasz, podwórkowy, wyjęty z czarno-białych dokumentalnych filmów z lat 60. A trochę światowy, ze swoją gitarą poczułby się równie dobrze w zaułkach na Arbacie i kawiarniach Greenwich Village” – pisze o nim Robert Sankowski. Już na pierwszej płycie „Telehon” Pablopavo i Ludzików, wydanej w 2009 r., zwracają uwagę opowieści o ludziach i miejscach, o obyczajowym kolorycie Warszawy. Jako Pablopavo i Ludziki wydał trzy albumy. Oprócz wspomnianego „Telehonu”, „10 piosenek” (2011 r.) i „Polor” (2014 r.). Ponadto ma w swoim dorobku płytę „Głodne Kawałki”, nagraną wspólnie z Rafałem „Praczasem” Kołacińskim, zaś w tym roku ukazał się jeszcze jego solowy album „Tylko” – surowy, ze skromnym instrumentarium, ale tym lepiej eksponujący teksty, które znów przypominają o ponadczasowości tradycji Stanisława Grzesiuka i Marka Nowakowskiego.

***

Oni nominowali:

Jacek Cieślak („Rzeczpospolita”), Maciej Karłowski (Jazzarium.pl), Piotr Kowalczyk (Dwutygodnik.com, Muzykoteka Szkolna), Rafał Księżyk („Playboy”), Piotr Lewandowski (PopUpMusic.pl), Robert Sankowski („Gazeta Wyborcza”), Jacek Skolimowski („Newsweek”), Agnieszka Szydłowska (Polskie Radio Trójka), Dominika Węcławek („M/I”), Zbigniew Zegler (Polskie Radio Jedynka).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Tomasz Dąbrowski, Aleksandra Grünholz (We Will Fail), Jerz Igor, Błażej Król, Wojciech Kucharczyk, The Kurws, Lux Occulta, Maciej Maleńczuk, Tomasz Organek, Pelson, Dawid Podsiadło (Curly Heads), Marcin Pryt, Pustki, RGG Trio, Raphael Rogiński, Artur Rojek, Mikołaj Trzaska, Stefan Wesołowski, Kuba Ziołek.

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Paszporty POLITYKI 2014; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Pablopavo"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną