Gdzie się rodzą laureaci Paszportów POLITYKI
Wyróżnieni kulturalnymi nagrodami POLITYKI pochodzą najczęściej z Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Mamy w Polsce trzy stolice kultury?

Czy miejsce urodzenia predestynuje do osiągania sukcesów w określonych dziedzinach? Z pewnością ułatwia start i realizację najrozmaitszych projektów – co potwierdzają przypadki laureatów nagród kulturalnych POLITYKI.

Przez 21 lat – od 1993 do 2014 r. – przyznaliśmy w sumie 143 Paszporty POLITYKI: pojedynczym artystom, duetom lub zespołom. Twórcy otrzymywali nagrody niezmiennie w sześciu kategoriach – film, literatura, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna i sztuki wizualne.

Analizując biogramy naszych zwycięzców, pominęliśmy dla odmiany ich zawodowe osiągnięcia i projekty, a skoncentrowaliśmy się na tym, z jakich stron pochodzą. Rezultat tych poszukiwań przedstawia poniższa mapa (pełna lista laureatów i ich miast urodzenia – tutaj).

Polska
Tomasz Pawlak/Polityka

Polska

(powiększ)

Podsumowując: 36 nagrodzonych Paszportami POLITYKI (ok. 25 proc.) urodziło się w Warszawie, po 10 osób (ok. 7 proc.) – w Gdańsku i we Wrocławiu.

Wszystkie trzy miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu polskich miast powiatowych POLITYKI, porównującym ogólną jakość życia w różnych zakątkach Polski. Poza tym, że to świetne miejsca do życia, są to też najwyraźniej idealne miejsca do tworzenia.

Wrocław, Gdańsk i Warszawa (w tej kolejności) zajęły też pierwsze trzy miejsca w urbanistyczno-architektonicznym rankingu POLITYKI. Uznaje się je za najatrakcyjniejsze, mają oryginalny, własny rys, dużo inwestują. Wrocław wygrywa w wyścigu o przychylność turystów, Gdańsk troszczy się o lokalną sztukę (tu powstają najciekawsze polskie murale), Warszawa najszybciej się rozwija.

W stolicy urodzili się m.in. Aneta Grzeszykowska (sztuki wizualne, nagroda 2013), Mikołaj Łoziński (literatura, 2011), Paweł Łysak (teatr, 2008), Łukasz Borowicz (muzyka poważna, 2007) oraz Sławomir Fabicki (film, 2006). Z Wrocławia pochodzą na przykład Michał Witkowski (literatura, 2007), Agata Zubel (muzyka poważna, 2004) i Agnieszka Glińska (teatr, 1999). Z Gdańska wreszcie – literaci Jacek Dehnel (nagroda 2006), Paweł Huelle (2001) i Stefan Chwin (literatura, 1995), ale też Leszek Możdżer (muzyka popularna, 2004).

Są wśród laureatów Paszportów POLITYKI przedstawiciele również innych niż wymienione miast: m.in. Łodzi, Krakowa, Lublina i Poznania. Ale i mniejszych metropolii, takich jak Żernica (na Śląsku) czy Nowa Huta. Są rozproszeni niemal we wszystkich województwach – tylko opolskie i świętokrzyskie nie mają swoich reprezentantów. 

Jak pisał Stanisław Witkiewicz, ojciec Witkacego, „tam gdzie człowiek, tam jest i sztuka”. Twórczość nie ma granic, ale miejsce urodzenia i dorastania jest w niej niekiedy mocniej zaakcentowana. Dotyczy to przede wszystkim literatów: Paweł Huelle portretuje w swoich książkach Gdańsk, Szczepan Twardoch (nagroda 2012) odczarowuje śląskość, bohaterowie Jerzego Pilcha (1998) żyją w różnych miejscach, które dziwnym trafem upodabniają się najczęściej do rodzinnej Wisły.

Paszporty w świat

Kilkoro laureatów nagród POLITYKI ma paszporty zagraniczne. Oto gdzie się urodzili:

Świat
Tomasz Pawlak/Polityka

Świat

(powiększ)

Zza granicy pochodzą przedstawiciele wszystkich kategorii – z największą (choć nadal skromną) reprezentacją kategorii muzycznych.

Poza Polską urodzili się między innymi instrumentaliści (w sumie 2/3 składu) grupy très.b (nagroda 2012) – gitarzysta Olivier Heim jako jedyny z nagrodzonych ma w akcie urodzenia miasto amerykańskie (stolicę Stanów Zjednoczonych), perkusista Thomas Pettit urodził się w Luksemburgu (obaj się tutaj wychowali). Dla porządku – i podkreślenia multikulturowości zespołu – dodajmy, że z wokalistką Misią Furtak spotkali się w Holandii.

Olga Pasiecznik (nagroda 1996) otrzymała Paszport w kategorii muzyka poważna. Urodziła się w miejscowości Równe na Ukrainie. W tej samej kategorii nagrodę odebrał cztery lata później Stanisław Drzewiecki z Moskwy.

W Rosji urodzili się również Tadeusz Słobodzianek (laureat pierwszego Paszportu POLITYKI w kategorii teatr, urodził się w Jenisejsku) oraz Iwan Wyrypajew (ta sama kategoria, nagroda 2012) z Irkucka.

Dwaj laureaci w kategorii film pochodzą z Francji: Marcel Łoziński (Paryż, nagroda 1995) oraz Rafael Lewandowski (Reims, nagroda 2011).

Stasys Eidrigevicius – nagrodzony w 1993 r. w kategorii sztuki wizualne – pochodzi z Litwy. Nicolas Grospierre, wyróżniony za osiągnięcia 2011 r. w tej samej kategorii, urodził się w Genewie (Szwajcaria).

Pisarz Teodor Parnicki otrzymał Paszport POLITYKI w pierwszej edycji naszych nagród kulturalnych. Urodził się w Berlinie, przez lata mieszkał w Rosji, którą musiał opuścić po I wojnie światowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną