Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Już dziś rozdajemy Paszporty POLITYKI!

Mirosław Gryń / Polityka
Laureatów tej szczególnej nagrody wyłonimy już po raz 22. Kto potrząsnął polskim życiem kulturalnym w minionym roku?

Gala rozdania Paszportów POLITYKI odbędzie się dzisiaj, 13 stycznia, o godz. 19 – już tradycyjnie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Zachęcamy do obejrzenia retransmisji z uroczystości – o 22:50 na kanale drugim TVP. Laureatów będziemy przedstawiać na bieżąco na stronie POLITYKA.PL (w sekcji Paszportów POLITYKI) oraz w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter).

Paszporty POLITYKI ponownie oddamy w ręce przedstawicieli sześciu kategorii: filmu, literatury, teatru, muzyki poważnej i popularnej oraz sztuk wizualnych.

Od 22 lat naszych nagrodzonych łączyło i łączy jedno – niezależność. To twórcy niepokorni (jak bardzo niepokorni, przekonaliśmy już wielokrotnie podczas poprzednich gal), piekielnie ambitni i poza wszystkim zdystansowani do obowiązujących trendów.

Nie ulegają oni zatem presji głównego nurtu, szukają własnych rozwiązań, nie próbują się nikomu przypodobać. W europejski obieg wchodzą bez kłopotu, mają zagraniczne dyplomy, słychać ich na świecie, ale przede wszystkim – chce się o nich słuchać również w Polsce.

Tak jest i w tym roku – wystarczy prześledzić biogramy naszych nominowanych. Ich twórczość intryguje nas i drażni. Wywołuje dyskusje, ale nie uderza w patetyczny ton. Przeciwnie: w wielu przypadkach nawiązuje do języka popkultury.

Widać to zwłaszcza w filmie – Jan Komasa mierzy się z mitem Powstania Warszawskiego w sposób niemal widowiskowy, przyciągając również najmłodszą widownię. Tomasz Kot, reprezentujący rzadkie w Polsce aktorstwo totalne, brawurowo odegrał rolę Zbigniewa Religi. Obydwa filmy, „Miasto 44” i „Bogowie”, wciąż nie schodzą z afisza. Z kolei Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, duet twórczy, szturmem podbijają zagraniczne festiwale. Ich dokument „Efekt domina” zobaczą w lutym widzowie prestiżowego Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.

Dobrze się dzieje w polskiej literaturze współczesnej. I to zarówno w powieści – Jakub Żulczyk został nominowany za precyzyjnie skonstruowaną, niezwykle mroczną „Ślepnąc od świateł” – jak i w kryminale. Książki Zygmunta Miłoszewskiego doczekują się kolejnych adaptacji filmowych. Jego „Gniew” zamyka cykl o prokuratorze Szackim, ale też symbolicznie wieńczy etap kryminalny w twórczości tego pisarza (rozstał się właśnie z tym gatunkiem). Wit Szostak zaś wyróżnia się szczególnym szacunkiem dla słowa i polszczyzny w ogóle. Nominowany za „Sto dni bez słońca”, coraz bardziej oddala się od fantastyki.

W teatrze dominują młodzi. I to nowe pokolenie reinterpretuje wielkie dzieła – ale i dorobek swoich poprzedników – w zupełnie nowy sposób. Weronika Szczawińska jest sceniczną publicystką (wyreżyserowała m.in. spektakl w oparciu o dzieło, wydawać by się mogło, zupełnie niesceniczne – „Źle ma się kraj” Tony’ego Judta). Radosław Rychcik (w Poznaniu) i Bartosz Porczyk (we Wrocławiu) zmierzyli się zaś z „Dziadami” – pierwszy w roli reżysera, drugi w roli aktora. Ryzyko się opłaciło.

Nominowani w tym roku muzycy – specjalizujący się i w muzyce poważnej, i w szeroko rozumianej muzyce popularnej – są z jednej strony świetnymi rzemieślnikami. Jak na przykład Łukasz Długosz, jeden z ciekawszych interpretatorów muzyki fletowej, albo klarnecista Wacław Zimpel. Z drugiej strony – to twórcy eklektyczni, których trudno niekiedy umieścić w jednej kategorii. Grupa Kwadrofonik słynie z tego, że mogłaby zagrać wszystko. Kompozytor Dariusz Przybylski tradycję łączy z nowoczesnością. Gitarzysta (i również kompozytor) Michał Biela jest poza wszystkim improwizatorem. Pablopavo zaś mógłby równie dobrze ubiegać się o Paszport w kategorii Literatura.

Pod kategorią Sztuka zmieściły się w tym roku fotografia, wideo i wizualny esej. Jakub Woynarowski w swoich instalacjach poddaje refleksji zwłaszcza historię – ale nie tę powszechną, lecz tajemną (m.in. alchemię, ruchy masońskie i parareligijne). Bownik, fotografując, stara się zauważać zmiany w kulturze i to, jak zjawiska cywilizacyjne oddziałują na codzienność. Norman Leto koncentruje się na nowych mediach i twórczości wideo. Wcześniejsze dzieła – głównie malarskie – spalił bez wyrzutów sumienia.

Tego, kto otrzyma Paszport, dowiemy się już dziś!

*

Oto lista tegorocznych nominowanych – przeczytaj, kto i dlaczego zasłużył na Paszport POLITYKI w tej edycji nagród kulturalnych naszego tygodnika:

Film: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, Tomasz Kot, Jan Komasa
Literatura: Jakub Żulczyk, Wit Szostak, Zygmunt Miłoszewski
Teatr: Weronika Szczawińska, Radosław Rychcik, Bartosz Porczyk
Muzyka popularna: Wacław Zimpel, Pablopavo, Michał Biela
Muzyka poważna: Dariusz Przybylski, Kwadrofonik, Łukasz Długosz
Sztuki wizualne: Jakub Woynarowski, Norman Leto, Bownik

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną