Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Paweł Huelle

Literatura: Paweł Huelle

Tadeusz Późniak / Polityka
Nagroda za książkę „Mercedes Benz”, za oryginalność formy i sztukę finezyjnej narracji.

Paweł Huelle urodził się w Gdańsku w 1957 r. Ukończył Wydział Filologii Polskiej w Uniwersytecie Gdańskim. Tam też pracował jako dziennikarz w Biurze Informacji Prasowej „Solidarności”. Wykładał filozofię w Akademii Medycznej.

Jako gdańszczanin z urodzenia większość swej twórczości poświęca rodzinnemu miastu i sprawom z nim związanym. W latach 80. związany był z prasą konspiracyjną. W latach 1994–1999 był dyrektorem Ośrodka Gdańskiego Telewizji Polskiej.

Jego pierwsze wiersze i opowiadania drukowano w „Twórczości”. Rozgłos w kraju i za granicą przyniosła mu debiutancka powieść „Weiser Dawidek” (1987), uważana za najważniejszy debiut lat 80., przez krytykę określana jako „książka dziesięciolecia”, „arcydzieło literatury”. W roku 2000 powieść ta została przeniesiona na ekran przez Wojciecha Marczewskiego. Paweł Huelle opublikował również m.in. „Opowiadania na czas przeprowadzki” (1991), tom „Pierwsza miłość i inne opowiadania” oraz „Inne historie” (zbiór szkiców i esejów, które ukazywały się w „Gazecie Wyborczej”).

Huelle jako pisarz odniósł ogromny sukces, uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami. W 1997 r. nominowany był do Literackiej Nagrody Nike. Na podstawie jego tekstów realizowano także przedstawienia Teatru Telewizji, m.in. „Stół” (2000) oraz „Srebrny deszcz” (2000), a w 2001 r. Teatr im Osterwy w Lublinie przedstawił jego „Kąpielisko ostrów” (reż. Krzysztof Babicki).

Paszport POLITYKI Paweł Huelle otrzymał za książkę „Mercedes Benz”, literacki hołd złożony Hrabalowi; za oryginalność formy i sztukę finezyjnej narracji.

Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną