Paszporty POLITYKI

Jerzy Pilch

Literatura: Jerzy Pilch

Leszek Zych / Polityka
Nagroda za „Bezpowrotnie utracona leworęczność” i twórczy wkład w odnowienie formuły cotygodniowego felietonu.

Jerzy Pilch urodził się w 1952 r. w Wiśle. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako poeta zadebiutował w 1969 r. na łamach tygodnika „Na przełaj”. W latach 1975–1985 był pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej UJ. Od 1978 – członkiem redakcji dwutygodnika „Student”.

Wierną publiczność zdobył sobie w stanie wojennym jako autor niezwykle zabawnych, satyrycznych felietonów literackich czytanych na spotkaniach krakowskiego czasopisma mówionego „NaGłos”, którego jest współzałożycielem. Jego pierwszą książkę, „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, wydaną w Londynie w 1988 r., uhonorowano nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Jego powieść „Spis cudzołożnic” (1993) doczekała się ekranizacji z brawurową rolą Jerzego Stuhra, a film został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za scenariusz i dialogi. Jego proza była również adaptowana w teatrze.

Do 1999 r. Jerzy Pilch był czołowym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”, publikował też na łamach POLITYKI". Uważany za jednego z najwybitniejszych polskich prozaików. Swoim tekstom nadaje własny, niepowtarzalny styl. Był kilkakrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nike. Statuetkę otrzymał w 2001 r. za książkę „Pod Mocnym Aniołem”.

Paszport POLITYKI otrzymał za książkę „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, za twórczy wkład w odnowienie formuły cotygodniowego felietonu oraz za oryginalne poszukiwania tematyczne i formalne, służące przekraczaniu granicy między felietonem a powieścią polską.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Polska bordową wyspą

Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi.

Jędrzej Winiecki
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną