Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Andrzej Sapkowski

Literatura: Andrzej Sapkowski

mat. pr.
Nagroda za cykl powieści i opowiadań, za umiejętność prowadzenia inteligentnej zabawy z czytelnikiem.

Andrzej Sapkowski urodził się 21 czerwca 1948 r. w Łodzi. Z wykształcenia i zawodu handlowiec, ekonomista. Ukończył Wydział Handlu Zagranicznego na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1972–1994 pracował jako ekonomista w różnych przedsiębiorstwach handlowych. W roku 1956 był uczestnikiem Wypadków Poznańskich.

Jego przygoda z fantasy zaczęła się przypadkiem, od konkursu literackiego miesięcznika „Fantastyka”, ogłoszonego w marcu 1985 r. W ten sposób powstał „Wiedźmin”, wielki literacki debiut Sapkowskiego (1986). Opowiadanie zdobyło trzecią nagrodę, zyskało też dużą rzeszę fanów, wkrótce powstała cała saga. To właśnie opowieść o Geralcie Rivii przyniosła Sapkowskiemu popularność w Polsce i na świecie. Rzeczywistość, w której rozgrywa się akcja opowieści o Wiedźminie, czerpie wiele z Tolkiena, zawiera jednak także odniesienia do mitologii słowiańskich.

Sam Sapkowski nazywany bywa AS-em i królem polskiej fantasy. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla (za „Miecz przeznaczenia”, „W leju po bombie”, „Krew elfów”, „Pani jeziora”), nagrody Biblioteki Raczyńskich (za całokształt twórczości).

Andrzej Sapkowski został doceniony jako autor również poza granicami Polski. Otrzymał m.in. nagrody Ikaros i Ludvik w Czechach (1993) za książkę „Zaklinać”, poza tym Eurocon Award (1996) oraz nagrodę im. Davida Ben Guriona (Moskwa, 1997) „za fundamentalny wkład do fantastyki”, przyznawaną przez Izraelski Klub Miłośników Fantastyki.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nikt ci tyle nie da, ile coach obieca. Sprawdziłam na własnej skórze

Coach wyremontuje mi duszę, wyznaczy ścieżkę do bogactwa, a nawet oczyści energię seksualną po byłych partnerach. Może też trzeźwo pomóc w wyzwaniach zawodowych. Oferta tych usług pokazuje, jak bardzo staliśmy się głodni wsparcia.

Joanna Cieśla
12.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną