Literatura: Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk
Nagroda za książkę „Prawiek i inne czasy”, której metafizyka jest czymś nowym w polskiej literaturze.
Krzysztof Kuczyk/Forum

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 r. w Sulechowie. Z wykształcenia psycholog. Jest wielbicielką Jungą, znawczynią filozofii i wiedzy tajemnej. W trakcie studiów pisała wiersze drukowane w „Radarze”, „Życiu Literackim”, „Mandragorze”. Zadebiutowała tomikiem wierszy „Miasta w lustrach” (1989) oraz opowiadaniami drukowanymi w piśmie „Na Przełaj”.

W latach 90. pisywała w takich czasopismach jak „Odra”, „Kresy”, „Na Głos”, „Elle”, „Czas Kultury”, „Twój Styl”. Stale współpracuje z pismem psychologicznym „Charaktery”.

Jej debiut powieściowy to wydana w 1993 r. książka „Podróż ludzi Księgi”, która przyniosła jej błyskawiczny sukces i została nagrodzona m.in. przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. W kręgu niepokojów metafizycznych, przełożonych na zajmującą fabułę, mieści się również następna powieść Tokarczuk „E.E.” (1995).

Olga Tokarczuk to niekwestionowane odkrycie w polskiej literaturze ostatnich lat. Jest pisarką cenioną i przez krytyków, i przez publiczność. W roku 1997 postanowiła zrezygnować z pracy zawodowej i zająć się wyłącznie twórczością. W roku 2000 zasiadała w jury Konkursu Literackiego ZNAKU.

Autorka uhonorowana została wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za najlepszy debiut prozatorski lat 1992–1993 (za powieść „Podróż ludzi Księgi”, 1994), nagrodą Fundacji im. Kościelskich (1997). 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną