Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Stefan Chwin

Literatura: Stefan Chwin

Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Nagroda za powieść „Hanemann”, opowiadająca o Gdańsku, mieście na przecięciu narodów i kultur.

Stefan Chwin urodził się w 1949 roku. Mieszka w Gdańsku, jest profesorem na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego i jednym z najwybitniejszych pisarzy średniego pokolenia. Jako prozaik debiutował pod koniec lat 80. (pod pseudonimem Max Lars) powieściami fantastyczno-przygodowymi „Człowiek-litera” (1989), „Ludzie-skorpiony” (1984). Jest także autorem kilku książek naukowych, m.in. „Romantycznej przestrzeni wyobraźni", „Literatury i zdrady”.

Stefan Chwin pisze również eseje i powieści („Krótka historia pewnego żartu”, „Hanemann”, „Esther”. Żona, Krystyna, wydaje pismo literackie „Tytuł” oraz powieści męża. Od 1998 r. Chwin wchodzi w skład Rady Redakcyjnej pisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura”.

Chwin publikuje w prasie polskiej, niemieckiej, szwedzkiej i anglojęzycznej. Jest również autorem książek krytycznych i historyczno-literackich. Jego dzieła tłumaczone są na wiele języków, m.in. na japoński. W 2002 r. Chwin zasiadał w jury przyznającym Literacką Nagrodę Nike. W styczniu 2002 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się premiera jego dzieła z 1995 r. „Hanemann”.

Stefan Chwin jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody im. Kościelskich, nagrody PEN Clubu, nagrody im. Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich nagrody Fundacji Kultury.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nikt ci tyle nie da, ile coach obieca. Sprawdziłam na własnej skórze

Coach wyremontuje mi duszę, wyznaczy ścieżkę do bogactwa, a nawet oczyści energię seksualną po byłych partnerach. Może też trzeźwo pomóc w wyzwaniach zawodowych. Oferta tych usług pokazuje, jak bardzo staliśmy się głodni wsparcia.

Joanna Cieśla
12.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną