Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Stefan Chwin

Literatura: Stefan Chwin

Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Nagroda za powieść „Hanemann”, opowiadająca o Gdańsku, mieście na przecięciu narodów i kultur.

Stefan Chwin urodził się w 1949 roku. Mieszka w Gdańsku, jest profesorem na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego i jednym z najwybitniejszych pisarzy średniego pokolenia. Jako prozaik debiutował pod koniec lat 80. (pod pseudonimem Max Lars) powieściami fantastyczno-przygodowymi „Człowiek-litera” (1989), „Ludzie-skorpiony” (1984). Jest także autorem kilku książek naukowych, m.in. „Romantycznej przestrzeni wyobraźni", „Literatury i zdrady”.

Stefan Chwin pisze również eseje i powieści („Krótka historia pewnego żartu”, „Hanemann”, „Esther”. Żona, Krystyna, wydaje pismo literackie „Tytuł” oraz powieści męża. Od 1998 r. Chwin wchodzi w skład Rady Redakcyjnej pisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura”.

Chwin publikuje w prasie polskiej, niemieckiej, szwedzkiej i anglojęzycznej. Jest również autorem książek krytycznych i historyczno-literackich. Jego dzieła tłumaczone są na wiele języków, m.in. na japoński. W 2002 r. Chwin zasiadał w jury przyznającym Literacką Nagrodę Nike. W styczniu 2002 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się premiera jego dzieła z 1995 r. „Hanemann”.

Stefan Chwin jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody im. Kościelskich, nagrody PEN Clubu, nagrody im. Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich nagrody Fundacji Kultury.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Obcy bliźniacy. Jak się dziś żyje sobowtórom Putina i Zełenskiego

Podobieństwo do znanych osób bywa lukratywne. Ale w zależności od tego, do kogo jest się podobnym, także niebezpieczne.

Edyta Gietka
28.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną