Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Robert Gliński

Film: Robert Gliński

Leszek Zych / Polityka
Nagroda za film „Cześć, Tereska”, w którym w prosty i doskonały sposób pokazana została współczesna polska rzeczywistość.

Robert Gliński, reżyser filmowy i teatralny. Urodził się 17 kwietnia 1952 r. w Warszawie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury studiował w łódzkiej filmówce. Zrealizował wiele dokumentów o Holokauście. W fabule debiutował w stanie wojennym „Niedzielnymi igraszkami” (nagroda FIPRESCI w Mannheim). Później nakręcił m.in. „Łabędzi śpiew” (1988) oraz „Matkę swojej matki” (1996).

Dwukrotnie zdobył najwyższe trofeum na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grand Prix – Złote Lwy otrzymały dramat o losach zesłańców do Kazachstanu „Wszystko co najważniejsze” (1992) oraz „Cześć, Tereska” (także Nagroda Specjalna na MFF w Karlowych Warach).

Paszport POLITYKI Robert Gliński otrzymał za film „Cześć, Tereska”, w którym w prosty i doskonały sposób pokazana została współczesna polska rzeczywistość.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej: złoty interes patriotów. Ta historia ma dwie odsłony

Co łączy znikające sztabki złota i emeryta, który w kolejce po piwo zostaje prezesem spółki? Okazuje się, że jedno – Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Juliusz Ćwieluch
06.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną