Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Krzysztof Krauze

Film: Krzysztof Krauze

Forum
Nagroda za „Dług”, film, który jako pierwszy w skomplikowanej rzeczywistości lat 90. spłaca wszelkie należności.

Krzysztof Krauze urodził się w 1953 r. w Łodzi. W 1976 r. ukończył Wydział Operatorski łódzkiej PWSFTViT. Debiutował w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Jako reżyser Krzysztof Krauze zadebiutował w 1988 r. filmem „Nowy Jork - czwarta rano”, do którego również współtworzył scenariusz z Andrzejem Rosłańcem i Janem Tomczakiem. Opowieść o pogoni za marzeniami spodobała się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Krzysztof Krauze został uhonorowany nagrodą za debiut reżyserski.

W 1996 r. zrealizował swoją drugą fabułę - „Gry uliczne”, za który to film dostał Nagrodę Specjalną na festiwalu w Gdyni. „Gry uliczne” poprzedziły dwa dokumenty zrealizowane przy współpracy dziennikarza „Życia Warszawy” Jerzego Morawskiego: „Spadł, umarł, utonął” oraz „KontrWywiad”. Zarówno filmy dokumentalne, jak i fabułę z 1996 r. łączył temat tragicznych losów Stanisława Pyjasa.

W 1999 r. powstał „Dług”. I tym razem scenariusz został napisany na kanwie prawdziwych zdarzeń – morderstwa popełnionego przez młodych ludzi. „Dług” zdobył Grand Prix – Złote Lwy Gdańskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, nagrodę dziennikarzy na tymże festiwalu, Paszport POLITYKI i Orły – Polskie Nagrody Filmowe (najlepsza reżyseria i najlepszy scenariusz).

Paszport POLITYKI Krzysztof Krauze otrzymał właśnie za „Dług”, film, który jako pierwszy w skomplikowanej rzeczywistości lat 90. spłaca wszelkie należności.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Co z uznaniem ukraińskiej Cerkwi? Pytamy metropolitę Sawę. „Teraz trwa wojna”

Rozmowa z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związanego z patriarchatem moskiewskim, o tym, dlaczego polscy prawosławni nie uznają niezależności Cerkwi w Ukrainie.

Katarzyna Kaczorowska
14.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną