Paszporty POLITYKI

Agata Zubel

Muzyka poważna: Agata Zubel

Tomasz Kulak
Nagroda za niezwykłe kreacje wokalne, za osobowość sceniczną i za to, że potrafi harmonijnie godzić twórczość z odtwórczością.

Paszport POLITYKI w kategorii Muzyka poważna otrzymała w tym roku Agata Zubel – za niezwykłe kreacje wokalne, za osobowość sceniczną i za to, że potrafi harmonijnie godzić twórczość z odtwórczością.

Agata Zubel urodziła się w 1978 r. we Wrocławiu. Kompozytorka i wokalistka. Kształciła się we wrocławskiej Akademii Muzycznej i Conservatorium Hogeschool Enschede w Holandii. Obecnie szlifuje swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser. Na swoim koncie ma stypendia ufundowane przez Ernst von Siemens Musikstiftung, ministra kultury, Zarząd Miasta Wrocławia, Fundację Edukacji Międzynarodowej oraz Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga.

Jej utwory wykonywane były na wielu festiwalach krajowych. Jest laureatką m.in. I nagrody na konkursie kompozytorskim im. Andrzeja Panufnika (1999), I nagrody oraz nagrody specjalnej Polskiego Radia na ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura (2000), nagrody specjalnej na Concours Moderne w Chain (2002), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego (2002) oraz nagrody głównej Fundacji im. Leopolda Kronenberga na Konkursie Muzyki XX i XXI w. dla Młodych Wykonawców (2003).

Jako śpiewaczka dokonała wielu prawykonań, np. występując w duecie z kompozytorem Cezarym Duchnowskim w recitalach na głos i komputer, i nagrań dzieł współczesnych. Brała udział m.in. w festiwalach Musica Polonica Nova, Wratislavia Cantans i Warszawska Jesień. Zwłaszcza po tej ostatniej wyrosła na najciekawszą interpretatorkę współczesnej muzyki wokalnej w Polsce: „Ma w sobie charyzmę: bierze publiczność za łeb i nie puszcza do ostatniego jej tchnienia i swego (zapisanego w partyturze)” – chwalili krytycy.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Łukasz Borowicz, Cezary Duchnowski, Agata Zubel

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną