Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Dariusz Paradowski

Muzyka poważna: Dariusz Paradowski

materiały prasowe
Nagroda za niezwykły głos, który artysta wyszkolił w tak doskonały sposób, iż stanowi ewenement w skali światowej.

Dariusz Paradowski, śpiewak operowy, urodzony w 1966 r. w Gdańsku. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na pianinie, wkrótce także na organach. Jako dziecko śpiewał w chórkach. W 1990 r. z wyróżnieniem ukończył Wrocławską Akademię Muzyczną. Już jako student występował na scenach polskich i w Europie (m.in. we Włoszech).

Od wielu lat współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, a także z zespołami muzyki dawnej: Ars Nova, Fiori Musicli i Capella Bydgostiensis. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Madrycie i Edynburgu. Prowadzi klasę śpiewu solowego w Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Zawodowo śpiewa sopranem (to niezwykła rzadkość, sam mówi, że nie zna na świecie innego mężczyzny śpiewającego w tej tonacji), ale potrafi także basem. Skala jego głosu ma 4,5 oktawy. Jego główny repertuar to barok i opera klasyczna.

Paszport POLITYKI otrzymał za niezwykły głos, który wyszkolił w tak doskonały sposób, że stanowi ewenement w skali światowej. Za duży talent sceniczny, wspaniałe łączenie umiejętności wokalnych i scenicznych co na scenach operowych nie jest regułą.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Memy jak kamienie. Dlaczego świat gardzi Amber Heard

Nie trzeba czekać do końca „procesu dekady”, aby wiedzieć, że najważniejszy wyrok już zapadł. Opinia publiczna na nowo zakochała się w Johnnym Deppie i jego romantycznym wizerunku bad boya. Dla Amber Heard to pożegnanie z wiarygodnością i koniec kariery w Hollywood.

Agata Szczerbiak
23.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną