Paszporty POLITYKI

Dariusz Paradowski

Muzyka poważna: Dariusz Paradowski

materiały prasowe
Nagroda za niezwykły głos, który artysta wyszkolił w tak doskonały sposób, iż stanowi ewenement w skali światowej.

Dariusz Paradowski, śpiewak operowy, urodzony w 1966 r. w Gdańsku. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na pianinie, wkrótce także na organach. Jako dziecko śpiewał w chórkach. W 1990 r. z wyróżnieniem ukończył Wrocławską Akademię Muzyczną. Już jako student występował na scenach polskich i w Europie (m.in. we Włoszech).

Od wielu lat współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, a także z zespołami muzyki dawnej: Ars Nova, Fiori Musicli i Capella Bydgostiensis. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Madrycie i Edynburgu. Prowadzi klasę śpiewu solowego w Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Zawodowo śpiewa sopranem (to niezwykła rzadkość, sam mówi, że nie zna na świecie innego mężczyzny śpiewającego w tej tonacji), ale potrafi także basem. Skala jego głosu ma 4,5 oktawy. Jego główny repertuar to barok i opera klasyczna.

Paszport POLITYKI otrzymał za niezwykły głos, który wyszkolił w tak doskonały sposób, że stanowi ewenement w skali światowej. Za duży talent sceniczny, wspaniałe łączenie umiejętności wokalnych i scenicznych co na scenach operowych nie jest regułą.

Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną